Katarlılar Fettah Tamince'nin 1,3 milyar dolarlık projesine ortak oldu

Katarlılar Fettah Tamince'nin 1,3 milyar dolarlık projesine ortak oldu

İhaleyi Fettah Tamince'ye verilen Haliç projesine Katarlıların ortak olması için anlaşma imzalandı.

İhalesi 2013 yılında Fettah Tamince’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Sembol Uluslararası Yatırım Tarım Peyzaj İnşaat Turizm Sanayi Ve Ticaret A.Ş'nin yan kuruluşu olan Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş. ve Haliç Altın Boynuz A.Ş. ortak girişimine verlilen Haliç Altın Boynuz Projesi’ne Katarlılar ortak edildi.

Katar devletinin proje kapsamında bu şirketlerle işbirliğine gitmesi bekleniyor.

Yat limanı ve otel

Türkiye ile Katar arasında Katar'ın İstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne yatırım yapmasına dair bir anlaşma imzalandı. Fettah Tamince'nin ihalesini kazandığı projede yat limanı ve otel yatırımları gerçekleştirilecek.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Altıncı Toplantısında Katar ile Türkiye arasında Haliç Altın Boynuz projesine ilişkin işbirliği anlaşması da imzalandı.

HaliçPort olarak bilinen projenin ihalesini 2013 yılında 1 milyar 346 milyon dolar bedelle Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince almıştı.

Proje, 250 dönümlük alanda 70’er yat kapasiteli iki yat limanı, 400’er oda kapasiteli iki 5 yıldızlı otel, 1000 kişilik cami, AVM ve otoparkın inşa edilmesi, bu yapıların dört yılı yapım süresi olmak üzere 45 yıllığına özel sektör tarafından işletilmesini kapsıyor.

Otel için yatırım teşviği

Haliç Altın Boynuz Marina Turizm Gayrimenkul, İstanbul'un Haliç bölgesi kuzey kıyısında yapacağı otel projesi için geçtiğimiz ay yatırım teşvik belgesi almıştı. Bin 122 yataklı 5 yıldızlı otel için alınan teşvik belgesinde otelin maliyetinin 146 milyon 500 bin lira olacağı belirtilmişti.Bu Haber 26.11.2020 - 18:43:15 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • selim y. 27.11.2020 - 03:44

    Katar emirinin geliş sebebi belli oldu.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.