Katar'dan geleceği belirtilen 15 milyar dolar, nerelere yatırılacak?

Katar'dan geleceği belirtilen 15 milyar dolar, nerelere yatırılacak?
Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani, Katar'ın Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Star gazetesi yazarı Ersoy Dede, o yatırımların neler olacağını yazdı.


TL'nin dolar ve euro karşısında yaşadığı büyük değer kaybının ardından Türkiye'ye gelen Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad es-Sani, ülkesinin Türkiye'ye doğrudan 15 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.Konuyla ilgili bir yazı yazan Star gazetesi yazarı Ersoy Dede, söz konusu yatırımların enerji projeleri, gayrimenkul ve gıda üretim tesisleri gibi alanlara yapılacağını ileri sürdü.

Katar sermayesinin İstanbul ve Türkiye'nin birkaç farklı kentinde daha arsa alacağını öne süren Ersoy Dede, ''Başta doğalgazın katma değer olarak kullanılacağı enerji projeleri olmak üzere, gayrimenkul ve gıda üretim tesisleri yapımına odaklı olacak. Ayrıca İstanbul ve Türkiye’nin birkaç farklı şehrinde arsa alacaklar' diye yazdı.

Dede Katar'ın 100 milyar dolar ile geldiğini öne sürerek şunları kaydetti:

"ABD’nin Türkiye’yi hedef alan finansal saldırısı sonrası 15 milyar dolarlık doğrudan yatırımla Türkiye’ye gelen Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin kafasındaki Türkiye algısı zannedilenden daha başka.. Katar başta olmak üzere birçok Körfez fonuna hukuk danışmanlığı yapan Sinan Civriz’e göre, bu daha başlangıç.. Dün, doğrudan yatırımlar konusunda aradığım Sinan Civriz, 15 milyar dolardan sonra Katar'ın Londra merkezli fonlarındaki en az 100 milyar doların daha Türkiye'ye geleceğini söylüyor.. Bilindiği üzere Katar, Türkiye’de yeni değil.. Abank ile bankacılık sektörüne girmişti.. Ardından QNB ile Finansbank’ı aldı. Sonra beIN ile Digiturk’u.. Yaklaşık 2,75 milyar euro Finansbank için, 1,4 milyar dolar da Digiturk için verdi.. Boyner’de, BMC’de ve daha pek çok markanın içinde de ortaklıkları var.. Peki şimdi ne yapacak?.. Yani bu 15 milyar dolarlık yeni doğrudan yatırım paketinde neler olacak?.. Sinan Civriz’e göre bu yatırımlar; başta doğalgazın katma değer olarak kullanılacağı enerji projeleri olmak üzere, gayrimenkul ve gıda üretim tesisleri yapımına odaklı olacak. Ayrıca İstanbul ve Türkiye’nin birkaç farklı şehrinde arsa alacaklar.. Ama benim dikkatle takip edeceğim süreç, Katar’ın başta Londra olmak üzere başka ülkelerdeki fonlarını nasıl Türkiye’ye çekeceği.. Katar’ın dünyada farklı farklı kalemlerde, 600 milyar dolar civarında yatırımı var.. Ve şu anda kendini en fazla güvende hissettiği ülke Türkiye.. Elbette bunun sonuçlarını müspet anlamda göreceğiz..."


Bu Haber 17.08.2018 - 11:12:02 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • adnan - 21.08.2018 - 10:42

    katardan gelen paralar kimin?

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.