Karavan turizmine vergi desteği yolda

Karavan turizmine vergi desteği yolda
İktidar partisi tarafından hazırlanan vergi sistemini basitleştirmeye yönelik düzenlemenin içinde, karavan turizmine vergi desteği sağlanmasının da bulunduğu belirtildi.

Pandemi ile birlikte oldukça popüler hale gelen karavan turizminin teşviki için vergi indirimi, internet üzerinden ders vermek dahil çeşitli yollarla para kazananların yüzde 15 vergilendirilmesi gündemde.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre kısa sürede TBMM Başkanlığına sunulması planlanan pakette yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

Vergi ödemelerinde bürokrasi azaltılacak: Vergi ödemelerinde bürokrasi sadeleştirilecek ve azaltılacak. Böylece vatandaşın hayatı kolaylaştırılacak. Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen "Türkiye Dijital Vergi Dairesi" uygulaması hayata geçirilecek.

Vergi mahremiyetini ihlale ceza: Bu sistem içinde devlet yazılımlar için özel sektörden hizmet alımı yapacak. Hizmet alımı yapılırken vergi mahremiyetinin korunmasına dönük önlemler alınacak. Mükellef ile ilgili kişilerin vergi mahremiyeti kapsamındaki bilgi ve belgelerinin kullanılması, söz konusu bilgisayar yazılımlarını bakanlık adına yapan şirket çalışanları açısından da vergi suçu sayılacak.

Karavan turizmine vergi indirimi: Karavan turizminin daha da yaygınlaştırılıp ekonomiye katkı sağlaması için düzenleme yapılacak. Karavana dönüştürülen araçların vergileri indirilecek. Üst model araçlara yüksek vergiler ödeniyor. Bunlar karavana dönüştürülürse vergiler de düşecek.

İnternetten elde edilen gelire yüzde 15 vergi: Youtuber'lar başta olmak üzere internet üzerinde ders vererek ya da başka yöntemlerle gelir elde eden herkes yüzde 15'lik vergi ödeyecek. Sadece Google yıllık 2-3 milyar lira bu kişilere reklamlar için para ödüyor.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlara kolaylık: Yurtdışında yaşayan vatandaşların vergi işlemlerinde kendisine verilmesi gereken belgelerin bakanlık bakanlık dolaşıp aylarca beklemesine gerek kalmayacak. Vergi daireleri bilgileri direkt ilgili konsolosluğa gönderecek.

Öz sermaye teşviki: Sermaye yapısını güçlendirici ve öz kaynakla finansmanı teşvik edici düzenlemelerle öz sermayesini artıranlara vergi teşvikleri verilecek.

Amortiğsman ve taşınmazlar: Tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutan kollektif, adi komandit ve adi şirketler de dâhil olmak üzere ferdi işletme sahibi gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefleri yeniden değerleme yapmasının yolu açılıyor.Bu Haber 25.09.2021 - 08:31:21 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.