Karadağ'dan Pegasus'a uçuş yasağı 

Karadağ'dan Pegasus'a uçuş yasağı 
Karadağ Hükümeti, Pegasus Hava Yollarına verdiği Sabiha Gökçen-Podgorica uçuş iznini iptal ederken, başlatacağı İstanbul-Tivat uçuşlarını da engelledi.

Turizm Güncel - Dış Haberler

Türkler arasında popüler bir destinasyon haline gelen Karadağ'da hükümet Pegasus Hava Yollarına iki hatta yasak getirdi.

Ex-Yu Aviation News'te yer alan habere göre Karadağ Hükümeti, hava yolunun hali hazırda icra ettiği İstanbul Sabiha Gökçen - Podgorica uçuşlarına yasak getirirken, başlamak istediği İstanbul Sabiha Gökçen - Tivat uçuşlarına izin vermedi.  

Söz konusu kararın Pegasus'un bu hattaki varlığının Air Montenegro'nun performansını olumsuz etkilemesi nedeniyle alındığı belirtiliyor. Pegasus Hava Yolları böylece, geçtiğimiz yılın temmuz ayında başladığı İstanbul Sabiha Gökçen - Podgorica uçuşlarını 15 Nisan itibariyle sonlandırmak zorunda kalacak. Bu hatta Türk Hava Yolları ile Air Montenegro'nun uçuşları ise devam edecek. 

Buna karşın Pegasus, Ankara ve İzmir'den Podgorica uçuşlarına devam edecek. 

Pegasus Hava Yollarının, Karadağ Hükümeti ile Türk Hükümeti arasında imzalanan ve iki ülkenin ulusal hava yollarına uçuş izni veren anlaşmayla uçuşlara başladığını belirten Air Montenegro Yönetim Kurulu Başkanı Tihomir Dragaš "Geçen yıl Karadağ Sermaye Yatırımları Bakanlığı ile Türk havacılık yetkilileri iki ülke arasında açık hava politikası yaratan bir mutabakat zaptı imzaladı. Hükümet tarafından onaylanmayan bu mutabakat zaptı tamamen yasa dışıdır. Uçuş sayısı artık sınırlandırıldı ve Pegasus Havayolları 15 Nisan'dan itibaren İstanbul-Podgorica arasında uçuş yapamayacak." dedi. 

Pegasus'un yaptığı İstanbul-Podgorica seferleri nedeniyle Air Montenegro'nun birkaç milyon euro para kaybettiğini kaydeden Dragaš, mutabakat zaptı gereğince Pegasus'un Air Montenegro'ya yolcu başına 10 euro ödediğini hatırlattı. Air Montenegro'nun yolcu başına 10 euro almak yerine bu hatta kendi uçuşlarıyla daha fazla para kazancağını ileri süren Dragaš, ayrıca Pegasus'un bu hatta uçuş başlatmasının ardından şirketin Podgorica-İstanbul hattında taşıdığı yolcu sayısının ilk çeyrekte yüzde 4 düşerek 54 bin 500'e gerilediğini ifade etti.


Bu Haber 13.04.2024 - 16:04:16 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Karadağ hükümeti yanlış karar

    Via Mne 24.04.2024 - 05:19

    Sadece 2 uçağı olan air mne 2 aya kadar bu kararından vazgeçer. Kim kullanır air Montenegro yu.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.