Kapadokya’da kaçak rehberler cirit atıyor

Kapadokya’da kaçak rehberler cirit atıyor

Türkiye’deki kapanma kararları nedeniyle turist rehberleri kısıtlama kapsamında yer alırken, kaçak rehberler Kapadokya’da cirit atıyor.


TurizmGüncel

Türkiye’nin aldığı kapanma kararı, turizm sektörü bağlamında ciddi sorunlar içeriyor. Otellerin açık, turist gelişinin serbest olduğu ülkede, turistlere hizmet veren seyahat acenteleri ve rehberler kısıtlama kapsamında bulunuyor. Sorunun çözümüne ilişkin girişimlere ve düzenlenen kampanyalara rağmen henüz bir sonuç alınmış değil.

Balon yasağının ardından kaçak rehber skandalı

Kapadokya, geçtiğimiz günlerde medyaya yansıyan balon yasağı haberinin ardından şimdi de kaçak rehber olayıyla gündemde. Bilindiği üzere, aynı uçakla havalimanına gelen, aynı transferi kullanan, aynı otelde kalan ve aynı restoranda yemek yiyen turistlere, balona binme yasağı getirilmiş, bu uygulama hem sektörün hem de balona binmek için Kapadokya’ya gelen turistlerin tepkisine neden olmuştu.

Kapadokya’da şimdi de ikinci bir skandal yaşanıyor. Kokartlı rehberlerin sokağa çıkamadığı Kapadokya’da, kaçak rehberler cirit atıyor. Türkiye’de oturum izni olduğu belirtilen kişiler, yasadışı bir şekilde turist kafilelerine rehberlik ediyor.

Çalışma izni olmayan yabancı rehberler cirit atıyor

TurizmGüncel’e ulaşan Kapadokya’daki turist rehberleri, ‘’Ben A grubu Seyahat Acentesi sahibiyim. Aynı zamanda Rusça Kokartlı rehberim. Kapadokya'da Rusça profesyonel turist rehberleri işe çıkamazken, yurtdışından gelen ve çalışma izinleri dahi olmayan yabancılar Kapadokya'da ören yerleri ve müzelerde cirit atıyorlar... Turizm seyahat acenteleri sahipsiz, kokartlı Rehberler sahipsiz, ülkemiz yol geçen hanı’’ dedi.

Kolluk kuvvetleri turizm kanunlarından bihaber

Kapadokya’da bulunan Ukraynalı turistlere Kapadokya’da oturum izni bulunan Rus rehberlerin yasa dışı bir şekilde hizmet verdiğini ileri süren Kapadokyalı rehberler, bölgedeki kolluk kuvvetlerinin turizm yasalarından haberdar olmadığı için kaçak rehberlere engel olamadıklarını, kendilerinin de en azından ‘sokağa çıkma yasağı’ ihlali ile duruma engel olmaya çalıştıklarını belirtti.Bu Haber 05.05.2021 - 21:11:48 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.