Kapadokya için güzel haber

Kapadokya için güzel haber
Kapadokya'da altın arama çalışmalarına başlayan Kanadalı altın şirketi Centerra, yeterli rezerv bulunmadığı gerekçesiyle bölgeden çekilme kararı aldı.

Kanadalı altın şirketi Centerra'nın Kapadokya'nın Özkonak bölgesinde altın arama faaliyetlerine başlaması bölge halkı ve çevreciler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Kanadalı Centerra şirketinin alandan çekildiği duyuruldu. Avanos Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Kanadalı Centerra maden şirketi, Avanos'a bağlı Özkonak ve Göynük köylerinde toplam bin 306 hektarı kapsayan devasa alanda altın aramak için Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden resmen ruhsat almıştı. Yapılan analizler neticesinde ilgili alanın rezerv oranı düşük olması sebebiyle Centerra maden şirketi alandan çekilme kararı almıştır" denildi.

Çevre mücadelesi sonuç verdi

Odatv'de yer alan habere göre, Nevşehir’in Avanos İlçesi Özkonak Kasabasında yaklaşık iki aydır süren çevre mücadelesi sonuç verdi. Tarihi kilise, önemli su kaynakları, Ayazma Deresi ve yeraltı şehirleri bulunan bölgede için Avanoslu vatandaşlar UNESCO  Dünya Miras listesinde bulunan bölgede Kanadalı altın madeni şirketine ruhsat verilmesi nedeniyle Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) yetkilileri hakkında ‘Temel milli yararlara karşı faaliyette bulunma ve görevi kötüye kullanma suçundan’ Avanos Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Belediyeden ''Kapadokya'ya müjde'' başlıklı açıklama

Bu gelişmeler yaşanırken Avanos Belediye Başkanlığı, Kanadalı Centerra Gold şirketinin bölgedeki altın arama faaliyetlerini durdurduğu ve çekilme kararı aldığını açıkladı.

Belediye'nin "Kapadokya'ya müjde" başlıklı açıklamasında "Kanadalı Centerra maden şirketi, Avanos'a bağlı Özkonak ve Göynük köylerinde toplam bin 306 hektarı kapsayan devasa alanda altın aramak için Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden resmen ruhsat almıştı. Yapılan analizler neticesinde ilgili alanın rezerv oranı düşük olması sebebiyle Centerra maden şirketi alandan çekilme kararı almıştır" denildi.


Bu Haber 06.02.2021 - 14:47:00 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.