Kadir Uğur: Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar!

Kadir Uğur: Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar!

Duayen turizmci Kadir Uğur, aralık ayında söylediği şeyler nedeniyle ‘dokuz köyden kovulduğunu’ ancak uyarılarının gerçek olduğunu kaydetti.


Tecrübeli turizmci, Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, sezona ilişkin uyarılarını sürdürdü. Otellere yapılan zamlar nedeniyle Avrupalı turistin Türkiye tatili satın alamadığını, son dakika indirimleri de kaldırılınca işlerin yavaşladığını kaydetti.

Kadir Uğur’un yaptığı açıklamasının tamamı şöyle:

“Erken rezervasyon indirimleri son buldu, bizim turizm de duruldu. Bizdeki atasözleri hep doğruları gösterir. Size iki ata sözü hatırlatmak isterim: “Görünen köy kılavuz istemez” ve “Doğru söyleyenin dokuz köyden kovarlar”.

“Hele bu ikinci atasözün başka bir ülkede söylenen benzeri yoktur. Aralık ayında bu olanları görüp yazdığım zaman dokuz köyden kovuldum. Halbuki köy görünmüş yalnız kılavuz yoktu.

Şimdi ne oldu da biz bu hale geldik? Olan şu: Euro bazında verilen fiyatların üzerine konulan zam oranları euro ülkelerinin enflasyon oranını kat be kat aştığı için bizim fiyat oradaki turistin bütçesine yüksek geldi.

Erken rezervasyon indirimleri de bitince tünelin karanlık ucu göründü. Yani diyeceğim; tekrar “son dakika” ülkesi olma durumuna geldik. Esasında otelciler de haklı; enflasyon almış başını gidiyor, işçiye zam, memura zam, ekmeğe zam, ete zam her şey zam oldu. Zamlanan fiyatlar euro bölgesinde satılan aynı malın Türkiye’de daha pahalı olduğunu ortaya çıkarıyor.

Bu döngüyü kırmak için ne yapmamız gerektiğini herkes birbirine sormaya başladı. Benim önerim çarenin zamdan değil maliyetlerin düşürülmesinde aranması. Nasıl Avrupa’daki tüketici zamlandı diye o malı almıyorsa, bizim de toplum olarak çareyi aynı şekilde bulmamız gerek. Yoksa kürekle verilen kepçe ile gider.

Bir noktaya camiamızın dikkatini çekmek istiyorum. Bazı meslektaşlarım paket fiyatlarını indirilip maliyet fiyatın altına satarak para akışını kontrol altında tutmak istiyorlar. Maliyet altında satış yapmak kendini kör kuyuya atmak gibi bir şeydir. Bunu yapan hem kendi zarar görür hem de bütün camia. İşimiz zor, kolay gelsin.”Bu Haber 24.04.2023 - 15:28:56 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Kur politikası

  Murat Karabulut 25.04.2023 - 10:05

  Bu noktada haklı eleştiriye bir de sığ siyasetten uzak izlenen yanlış kur politikasını eklemek gerek. Seçim politikası sebebi ile zorlamayla ve baskı ile 1 yıldır EURO Kurunu 20₺ seviyelerinde tutma çabası hem İhracat sektörünü hem de turizmi vuruyor. Düşük kur politikası satış artmasını doğuruyor anlayışının çürüdüğü aşikar. Yurt dışı müşteri pazarına dönük çalışan ama mal ama hizmet üreten sektöreler, artan maliyetler karşısında kar sağlayabilmek ve ayakta kalabilmek için ister istemez EURO bazında fiyat arttırmak zorunda kalıyor. Bu saçma politika karşısında reel sektörün ne yapmasını bekliyorduk ki? Ekonomi politikalarının beyaz yaka ile, kahverengi masalarda belirlenmeye başlandığı, özellikle son 10 yıl bunu doğurdu. Kur artışı ve faiz korkusu bu içinden çıkılmaz durumu yarattı. Maalesef seçim sonrası tufan demek zorundayız.

 • Tembel olmayın

  Mehmet Mehmetoğlu 25.04.2023 - 10:01

  Tembel olmayın kardeşim, dijital çağdayız. 40 yıllık satış şeklinizi değiştirin artık, çağa ayak uydurun. Neymiş, sezon başı operatörlere fiyat veriliyor, ondan sonra devamlı EB... Koca koca 'Director of Sales and Marketing', ' Group Coordinator ', ' General Manager' ünvanları olan kardeşim, biraz o tembel arkanızı kaldırında odanızı kendiniz dijital platformlarda satın! Hem operatörden kazandığından daha çok para kazanırsın hem de operatörden en iyi ihtimalle 3 ay sonra para alacam diye uğraşmaz, misafir çıktığında paran kasanda olur. Azıcık akıllı olun, teknoloji kullanın

 • Dogrusun kadir baba

  Turizimci 25.04.2023 - 07:49

  Cok dogrusun kadir baba

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.