Kaan Kavaloğlu: Pandeminin finansal, ekonomik ve politik etkileri sürüyor

Kaan Kavaloğlu: Pandeminin finansal, ekonomik ve politik etkileri sürüyor

Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu, turizmde 2022 beklentilerini anlattı.


Limak Holding Turizm Grup Başkanı Kaan Kavaloğlu Antalya’da 2022 beklentilerini, Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin turizme nasıl yansıyacağını ve yeni pazarlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“Potansiyel oluşturacak olan turist profili beklemeye girdi”

Mart ayı itibariyle rezervasyonların tekrar eski formuna kavuşacağını vurgulayan Kaan Kavaloğlu, “Antalya’ya ilk 27 günde baktığımızda neredeyse 2019 yılının ilk 27 gününü yakalamış durumda. Ama ileriye dönük rezervasyonlara baktığımızda, 2019 yılı seviyesinin çok daha gerisindeyiz. Bunun tabi başlıca sebepleri var. Pandeminin belki de salgın olarak etkileri geçiyor. Ama salgının gösterdiği etkiler, özellikle finansal, ekonomik ve politik etkiler devam ediyor. Bu durumda da özellikle bizim rezervasyon kabul ettiğimiz batı Avrupa profili erken rezervasyon yaptırmayı tercih etmiyor. Ülkemizin kuzeyindeki gelişmelerde yani BDT ülkelerinden Rusya ve Ukrayna’nın kendi arasındaki politik gelişmelerden dolayı rezervasyonların çok sık aktığını söyleyemeyiz. Dolayısıyla şu anda bizim için potansiyel oluşturacak olan turist profili beklemeye girdi. Biz şubat ayının sonlarına doğru hem politik hem finansal hem de pandemi anlamında salgının sağlık anlamında getirilerinin olumsuz kısmının biteceğini düşünüyoruz. Mart ayı itibarı ile de tekrardan rezervasyonlarımızın eski formuna kavuşacağını bekliyoruz.” dedi.

“İngiltere’den olumlu sinyaller alıyoruz”

2022 yılında Antalya’ya 14 milyon turist beklediklerini vurgulayan Kavaloğlu, “Her şeyden önce tüketici trendlerinde ve davranış şeklinde değişiklikler var. Tüketici artık öyle çok daha erken rezervasyon tercih etmeyebilir. Tüketicinin erken rezervasyon yaptırdığı, önceden rezervasyon talebini geçtiği dönem 2023’den önce olmaz. Ama tabi 2022 yılı kesinlikle 2021 yılına göre daha iyi geçecek. Her şeyden önce önümüzde bir ful kapanmış olduğumuz Rusların gelmediği Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan üç aylık bir dönem var. Bu sene kapanma olmayacak. Bu üç ayında getirileri ile birlikte ben 2022 yılında Antalya’da 13-14 milyon civarında bir turist profilini kabul edeceğimizi düşünüyorum. Bu da 2021 yılının üzerinde olacak. Hatırlanacağı gibi Antalya’da 2021 yılını 9 milyon 100 binde kapattık. 2016 seviyesinde bir Avrupa geldiğini düşünsenize? 2017 yılında bir Almanya’nın geldiğini düşünsenize? Onlarda 3 milyonu geçseler, bizim için belki de 2019 seviyesine 2022 yılında kavuşmak imkanı olacaktı. Bunu beklemiyorum. Çünkü 2016-2017 seviyesine Avrupa ulaşmıyor şu anda. Ulaşacak gibi de gözükmüyor. Ama İngiltere’den olumlu sinyaller alıyoruz. Rusya’daki Türk bayraklı tur operatörleri pazarlama faaliyetlerine çoktan başladılar. Bu arada mart ayının 3.haftasında MITT, ITM ve EMITT fuarının olup olmayacağını bilmiyoruz. Bilgi alma imkanlarımız biraz zorlaştı. Bildiğiniz gibi ocak başında UTRECHT Fuarı iptal oldu, bazı Baltık fuarları iptal oldu. Moskova fuarına kadar hiçbir bilgi akışı olmayacak. Sadece ikili ilişkiler ile bu akışı sürdüreceğiz. Ama Rusların Antalya’ya ve Türkiye’ye olan sevdalıların bitmeyeceğini düşünüyorum. Dolayısı ile martın ilk haftasında Avrupa ve Rusya ile ilgili bilgiler netleşecek. Hep birlikte bu sezonun daha iyi bir sezon olmasını sağlamak için çalışacağız.” şeklinde konuştu.

“Ukrayna turist sayısında Almanya ile eşit hale geldi”

Kavaloğlu, Ukrayna’nın çok önemli bir oyuncu olduğunu belirterek “2021 yılında, neredeyse Ukrayna’dan gelen turist sayısı Almanya ile eşit vaziyete geldi. Dolayısı ile Ukrayna’da bizim için çok büyük bir oyuncu. Büyük bir potansiyel. Politik anlamda bir kriz yaşanmadan, krizin farklı boyutlara ulaşmadan çözülmesi gerektiğini düşünen insanlardanım.  Turizmci her zaman yaşadığı ve hizmet verdiği doğal çevrenin etrafında oluşan sosyo-ekonomik problemlerin, politik problemlerin, coğrafi konumdan gelen politik problemlerin bir an önce çözülmesini arzu eder. Çünkü insanlar tatil dedikleri zaman akıllarına muhakkak daha barışsever , daha güzel, daha yeşil , daha sürdürülebilir bir dünya tercih ederler. Antalya’da biz bunu sağlayabiliyoruz. İnşallah 2022 yılında da bu şekilde devam edecek.” açıklamasında bulundu.

“Biz 500 bin 600 bin İngiliz turist beklerken 7 bin geldi”

Ana pazarların kendi rakamlarına dönmesi gerektiğini söyleyen Kavaloğlu “Yeni pazarları gelişmesi konusunda şöyle düşünmek lazım. Dört saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 700 milyon insan yaşıyor. Bu 700 milyon insan zaten Antalya ve Türkiye için çok ciddi bir potansiyel. Ama potansiyel oluşturan ülkelerin pazar paylarını büyütebilmelerini sağlamak lazım. 2021 yılında ilk 9 ayda Antalya’ya gelen İngiliz turist sayısı 7 bindi. Biz 500 bin 600 bin beklerken 7 bin turist geldi. Benelüx ülkelerinden neredeyse sıfır çektik. Belçika ve Hollanda’dan, İskandinavya’dan sıfır çektik. Belçika, Hollanda ve İskandinav ülkelerinin normal operasyonlarına geri döner, İngiltere uçuşlarına şu andaki konulan uçaklara uygun bir şekilde devam ederse zaten bizim için iyi bir yıl geliyor diyebiliriz. Bunun yanında tabii ki Balkan ülkelerine çok güveniyorum. Açıkçası Kazakistan’daki gelişmeleri herkes gözden kaçırdı. Küçük bir pazar olarak gözükse de kış aylarında spor turizmi bizim alternatif pazarımız. Kazakistan’daki son yaşanan gelişmelerden dolayı bu pazarları bu dönemde kaybettik. Kazakistan zaten Antalya pazarı için önemli bir hale geldi. Ayrıca deniz, kum, güneş içinde değerli bir pazar. Yeni pazarları bulmanın dışında bizim esas ana pazarlarımızın kendi rakamlarına ve uzuvlarına dönmesini de beklemek lazım.” İfadelerine yer verdi.Bu Haber 28.01.2022 - 12:04:41 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.