Kaan Kavaloğlu: Euro kuru turizmcinin aleyhine işliyor

Kaan Kavaloğlu: Euro kuru turizmcinin aleyhine işliyor
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)  Başkanı Kaan Kavaloğlu, euro kurunun turizmcinin aleyhine işlediğini söyledi. Bu durumun turizmcileri çok zor durumda bıraktığını ifade eden Kavaloğlu, ‘Ciromuz artıyor, karımız azalıyor!’dedi.

Ciromuz artıyor, karımız azalıyor!

SKAL Antalya'nın toplantısında konuşan AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu yaptığı “Geçen seneye göre yüzde 15 artıda gidiyoruz. Bu çok önemli. Yüzde 15 rakamı bizim için çok değerli. Neden derseniz? Hepimizin malumu euro kuru aleyhimize işliyor şu anda. Tabii ki hepimiz bu ülkede yaşıyoruz, bu ülkenin vatandaşıyız, ülkemizin finansal durumunu biliyoruz. Yani ülkemizin iki türlü geliri var. ihracat ve turizm. Bir de yereldeki vergiler. Ama euro kurunun bu denli kalması turizmciler olarak bizi çok zor durumda bırakıyor. Maliyetler yüzde 110 - 130 artarken euro kurundaki yüzde 25’lik artışlar, bizi maliyetlerimizi yani sabit giderlerimizi karşılayamama durumuna getiriyor. Ciromuz artıyor, karımız azalıyor. Bu anlamda baktığınızda finansal anlamda da zor bir sezon geçireceğimizi söyleyebilirim.” dedi.

Almanlar uzun aradan sonra Rusları geçti!

Pazardaki gelişmeleri de değerlendiren Kavaloğlu, “İlk defa Almanlar uzun süreden sonra Rusları geçti. İlk beş aya baktığımızda gelen Almanların sayısının Ruslardan fazla. Olduğunu görüyoruz. Ama nisan-mayısta çok az da olsa Rusların sayısı Almanları geçiyordu. Üçüncü pazarımız hepimizin bildiği gibi İngiltere. Dördüncü pazarımız da son zamanlarda gözbebeğimiz olan Polonya pazarı. Ukrayna pazarını yaklaşık yüzde 80 oranında kaybettiğimizi göz önüne alırsak, Polonya pazarının bu şekilde büyümesi, Polonya halkının Antalya ve Türkiye’yi tercih ediyor olması bizler için çok değerli. İngiltere de bu sene bir buçuk milyonu geçecek gibi gözüküyor. Hedefimizde hep birlikte 17 milyon turisti geçen, herhangi bir finansal problemlerin yaşanmadığı, sağlıkla geçirebileceğimiz bir sezon var.” ifadelerini kullandı.


Bu Haber 14.06.2024 - 09:52:15 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.