Kaan Kavaloğlu: Euro bazında yüzde 15-25 fiyat artırmak zorundayız

Kaan Kavaloğlu: Euro bazında yüzde 15-25 fiyat artırmak zorundayız

Türkiye’de tatil fiyatlarını değerlendiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu, euro bazında yüzde 15-25 oranında fiyat artışı yapmak zorunda olduklarını ifade etti.


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, döviz kurundaki artışın turizme etkisini ve Türkiye’deki tatil fiyatlarını hem yerli hem de yabancı turist açısından değerlendirdi.

Habertürk’ten Ahmet Hamdi Girgin’e konuşan Kavaloğlu, döviz kurundaki artış hakkında şu ifadeleri kullandı:

“İhracatçılar ve turizmciler kurun belli bir seviyenin üstünde olmasını ister. Bazı sabit maliyetlerini o kur artışıyla karşılamaya çalışırlar. Şu anda kurun geldiği nokta yeterli bizim için. Turizm sektöründe fiyatların enflasyondan fazla arttığını düşünmüyorum. Dolayısıyla 6 aydaki döviz politikası gereği kurda büyük bir artış olmaması nedeniyle otelciler sabit maliyetlerini karşılayamayacak duruma geldiler. Kur 28 lirayı bulduğunda bir parça karşılanabilir hale geldi. Gelirlerinin yüzde 90'ı döviz olan bir sektörde dövizin belli seviyede gitmesi turizmciyi kötü etkilemişti.”

"Erken rezervasyon önemli"

Yerli turistin uygun fiyata tatil yapabilmesi için erken rezervasyondan yararlanması gerektiğine dikkat çeken Kavaloğlu, “Yerli turist kısmında da erken rezervasyon yapanlara, ilk fiyatlar kasım-aralıkta çıkıyor, çıkan fiyatlara bakınca ne kadar indirimli olduğunu görüyorsunuz. Yerli turistler de İngilizler, Almanlar gibi erken rezervasyon yapmaya başladı. Bununla ilgili öngörüsü olanların hepsi en indirimli fiyatlarla tatil yapıyorlar. Fiyatlar peyderpey yükseliyor. Erken rezervasyonun ne kadar önemli olduğunu belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

“En önemli konu rekabet ettiğimiz ülkeler”

Euro bazında fiyatları arttırmak zorunda olduklarını belirten Kavaloğlu, “Yabancı turistlerin de kendi ülkelerinde enflasyonları var. Biz eskiden yüzde 5-yüzde 10 zam yapmak için çok uğraşırdık. Tur operatörleriyle görüşmelerimiz olurdu. Şimdi euro bazında da yüzde 15 ila yüzde 25 fiyat artırmak zorundayız. En önemli konu rekabet ettiğimiz ülkeler.  860-880 dolar civarındayız paket tur fiyatlarında. Artık günlük geceleme fiyatlarına bakıyoruz. İlk defa geçen sene 85 doları gördük. Rakibimiz olan ülkelerde gecelik fiyatlar 110 dolar civarında. İspanya, Fransa gibi ülkelerde... Biz bu sene 90 doları geçeceğiz gibi görünüyor.“ açıklamasında bulundu.

“Yunan Adaları yerine KKTC’ye gidin diyorum”

Kavaloğlu, Türkiye’de bir kesimin yurt içi tatillerini pahalı bularak yurt dışı tatilini tercih etmesi konusunda ise “Yunanistan'a gidenler hep vardı. Talebin arza ikazıdır bu. Yunan Adaları'na gitmeyin, KKTC'ye gidin diyorum ben. Hem kendi paranla gidiyorsun. Oda-kahvaltı kalıyorsun, dışarıdaki harcamaların daha düşük olduğunu savunuyorlar. Bazı adalar için doğru, bazı adalar için doğru değil bu. O adalara gitme fırsatı olanlar zaten gidiyordu. Avrupa Birliği ülkeleri pandemi döneminde iyi bir sınav veremedi. Birbirlerine tam anlamıyla destek olamadılar. Pandemi sonrasında özellikle turizmde iç turizm gibi görüyorlar AB içindeki turizmi. Bu konuda Yunanistan'ı öne çıkarıyorlar.” İfadelerini kullandı.Bu Haber 08.07.2023 - 13:53:27 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.