Jill Morris: İngiltere’den Türkiye’ye gelen turist sayısında rekor bekliyoruz

Jill Morris: İngiltere’den Türkiye’ye gelen turist sayısında rekor bekliyoruz

Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçisi Jill Morris, bu yıl Türkiye'ye gelmesi beklenen 4 milyondan fazla İngiliz turist ile yeni bir rekor kırmayı beklediklerini söyledi.


Birleşik Krallık'ın Ankara Büyükelçisi Jill Morris, turizmden ekonomiye iki ülke arasındaki işbirliği alanlarını değerlendirdi. Morris, Türkiye ile Birleşik Krallık'ın imzalayacağı Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) modern ekonomilere uygun bir anlaşma olacağını ifade etti.

 “Turist sayısında rekor bekliyoruz”

Sabah’a açıklamalarda bulunan Morris, “Britanya vatandaşları, Türkiye'yi ziyaret eden en büyük üçüncü turist grubu. Bu durum, ülkelerimiz arasındaki stratejik ilişkiler ve güçlü ticaret ortaklığının yanı sıra halklarımız arasında da çok güçlü bağlar olduğunu gösteriyor. Bir turizm merkezi olarak Türkiye'nin harika cazibesini de ortaya koyuyor. 2018'de Türkiye'ye gelen Britanyalı turist sayısı 2 milyon 300 bindi. Bu sayı, 2019'da 2.5 milyonun üzerine çıktı. 2020 ve 2021 yıllarında Kovid küresel turizmi olumsuz etkiledi fakat sonrasında hızlı toparlanma gözlendi. 2022'de 3 milyonu aşkın Britanyalı turist sayısı ile pandemi öncesi seviyelerin çok üstüne çıktık. 2023'te Türkiye'yi 3,81 milyon Britanyalı turist ziyaret etti. Yeni bir rekor kırıldı. Bu yıl dört milyonu aşkın turist ile bir rekor daha kırmayı bekliyoruz.” dedi.

“Türkiye'nin sunduğu çok şey var”

Türkiye’nin sunduğu çok şey olduğunu ifade eden Morris, Britanya vatandaşlarını Türkiye'ye çeken şey ülkenizin zengin kültürü, doğal güzelliği, harika mutfağı ve ünlü Türk misafirperverliği. İstanbul'un yanı sıra sahil şeridindeki tatil yerler Britanyalılar arasında oldukça popüler. Türkiye'nin sunduğu çok şey var ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı da Türkiye'nin cazibesini farklı bölgelerini de içine alacak şekilde çeşitlendirmeye çalışıyor. Britanyalıların ziyaretlerinin büyük bir çoğunluğu sıkıntısız geçiyor ama bu ziyaretim bana, herhangi bir sorunla baş etmemiz gerektiğinde Türk ortaklarımızın bizimle kurdukları mükemmel işbirliği için kendilerine teşekkür etme fırsatı sunuyor.” ifadelerini kullandı.

“Vize başvuruları arttı”

Türkiye’den İngiltere’ye vize başvurularının arttığını ifade eden Morris, “Türkiye'den yapılan öğrenci vizesi başvurularındaki eğilim son 5 yılda önemli ölçüde dalgalanma gösterdi. Kovid salgını ve bunun getirdiği kısıtlamalar nedeniyle dikkate değer değişimler yaşandı. Uzun vadeli öğrenci vizelerinin 2022 ve 2023'te artmaya devam etmesiyle birlikte yukarı doğru bir gidişat var. 2023'te yüzde 30'luk bir artışla, istatistikler bu ilginin yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor. Vize işlem süreleri, vize türüne ve başvuru sahibinin bireysel durumuna göre değişiyor. Standart vizenin işlenmesi 3 hafta kadar sürüyor. Ağustos ve Eylül gibi öğrenciler başvurularının yüksek hacimli olması ve küresel talep nedeniyle gecikmeler yaşanabiliyor. Operasyonel ekipler, standart işlem süreleri dahilinde işlem yapıyor. Ancak, öğrencilerin vizelerini Eylül ayındaki kurs başlangıç tarihinden önce almalarını sağlamak için yaz aylarındaki büyük hacimli başvurulara hazırlanılıyor.” şeklinde konuştu.Bu Haber 09.05.2024 - 10:12:56 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.