İzmirli turizmciler İngiltere turizm pazarından umutlu 

İzmirli turizmciler İngiltere turizm pazarından umutlu 
İzmir Turizm ve Tanıtma Vakfı (İzmir Vakfı) öncülüğünde Londra Turizm Fuarı’na (World Travel Market London) katılan İzmirli turizmciler kentin tanıtımını yaptı. Yapılan değerlendirmede, İngiltere pazarından umutlu olunduğunun altı çizildi.

Türkiye ve TÜRSAB’dan ayrı stant kurdular

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından  bir olan WTM London, (WTM Londra Fuarı) bu yıl kapılarını 6-8 Kasım 2023 tarihleri arasında 44. kez dünya turizmcilerine açtı. Turizm ve seyahat endüstrisi profesyonellerini her yıl bir araya getiren Londra Turizm Fuarı’nda, Türkiye ve İzmir stantlarının yanısıra Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)’de bu yıl ilk kez ayrı ve geniş bir stant  açarak yerini aldı.

İzmir Vakfı açtığı İzmir  standının yanısıra  çok sayıda turizmciden oluşan kalabalık bir üye grubuyla fuara katılım sağladı. Stantta bölge turizminin 2030 hedefleri doğrultusun da geniş kapsamlı tanıtımlara yer verilirken, heyet yoğun bir görüşme trafiği de gerçekleştirdi.

2024’te yüzde 25 büyüme bekleniyor

İzmir Vakfı heyetiyle Londra Turizm Fuarın’daki çalışmalara katılan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler fuarın bölge turizmi açısından çok verimli geçtiğini söyledi. İngiltere pazarının büyüdüğüne ve fiyatların döviz bazında arttığına dikkat çeken Mehmet İşler “İngiltere pazarı 2024 yılında ortalama olarak yüzde 25 büyüyecek gibi görünüyor. Sektör fiyatları da döviz bazında yüzde 10 -15 gibi oranlarda arttırdı. İngiltere pazarında en çok İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye talep görüyor. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) yoğun çalışmaları sonucu İngiltere’de görsel ve yazılı basınla, sosyal  medya ortamlarında Türkiye’nin çok sayıda tanıtıcı reklamları dönüyor. Kültür ve Turizm  Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da fuarı ve stantları bizzat gezerek turizmcilerle iç içe oldu. İngiltere pazarı sürekli büyürken, İzmir’de 2 buçuk milyon turist barajını aşmak için bu pazara her zamankinden daha büyük bir önem verdi. İzmir Vakfı öncülüğünde tüm sektör bileşenleri olarak buraya adeta bir çıkarma yaptık. Gözler 2024 sezonunda İngiltere pazarının İzmir ve Ege Bölgesi'ne ilgisinin artmasına döndü. Bereketli ve iyi bir fuar oldu. Eğer İsrail Filistin savaşı ile ilgili olumlu bir gelişme, yumuşama, gevşeme rahatlama olursa, bu sene İngiltere pazarından çok umutlu olduğumuzu söyleyebilirim. “dedi.


Bu Haber 08.11.2023 - 13:53:10 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.