İYİ Parti'nin seçim beyannamesinde turizmle ilgili neler var?

İYİ Parti'nin seçim beyannamesinde turizmle ilgili neler var?
30 Mayıs'ta seçim beyannamesini açıklayan İYİ Parti, beyannamede turizme de yer verdi. Beyannamede, 'Turizm Yüksek Kurulu' kurulması, 'Milli Turizm Stratejisi' hazırlanması, 'Turizm Geliştirme Fonu' kurulması, 'Kongre turizmine teşvik', 'turizm gelirlerinin arttırılması ve tanıtımda TİKA fonlarının kullanılması gibi vaatler dikkat çekti.


İYİ Parti'nin seçim beyannamesinde, turizmle ilgili altı çizilebilecek noktalar şöyle:

*Türkiye'yi dünyanın en büyük 5 turizm ülkesi arasına sokma, 5 yılda turizm geliri 45 milyar dolara çıkarma.MİLLİ TURİZM STRATEJİSİ

*Turizm sektörü için kamu ve özel sektör işbirliğinde Milli Turizm Strateji belgesi hazırlama.

*Turizm sektöründe kamu strateji belirleyen, koordine eden, destekleyen ve denetleyen; özel sektör ise bu stratejilere uygun olarak yatırımlarını planlayan, gerçekleştiren ve kendi iç denetim mekanizmalarını kurmuş bir sektör olarak yeniden yapılandırma.

*Destinasyonların geliştirilmesinde ve belirlenmesinde 'turizm yaşam döngüsü ve taşıma kapasitesi' dikkate alınacak, destinasyon bazlı hedefler bu çerçevede belirlenecek.

*Ülke tanıtımı yerine, destinasyonların tanıtımına ağırlık verilecek.

*Turizm Yüksek Kurulu ve Turizmi Geliştirme Fonu kurulacak.

TURİZM YÜKSEK KURULU

*Bakanlık ve özel sektör birlik temsilcilerinden oluşacak 'Turizm Yüksek Kurulu', hem 'Milli Turizm Stratejisi'ni' oluşturacak hem de  siyasi, yapısal, mali sorunların yasal ve ekonomik olarak üst seviyede çözümlerini sağlayacak. Bu kurula bağlı olarak kurulacak olan 'Turizm Geliştirme Fonu' ise hem uluslararası tanıtım ve pazarlama hem lobi faaliyetleri hem de destinasyonların desteklenmesi için kullanılacak.

DAP VE GAP MASTER PLANI

*DAP ve GAP Turizm Master Planlarını uygulamaya konarak, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadoludaki doğal, kültürel ve inanç turizm kaynaklarını turizme açmak üzere uygulama planları hayata geçirilecek.

*Doğu Akdeniz Turizm Master Planı' ile, Gazipaşadan-Samandağına kadar olan kıyı bandını kapsayan 100 bin turizm yatağını öngören kıyı, kış, termal, inanç, yayla, doğa ve yat turizminin olduğu yeni bir turizm destinasyonu oluşturulacak.

EGE PLANI

*Ege destinasyonu İzmir, Aydın, Muğla odaklı olmak üzere yeniden ele alacak, İzmir kentinin kentsel planlamasında yer alan İnciraltı, Balçova turizm kaynaklarının termal-sağlık-eğlence kapsamlı planlamalarını bitirerek teşviklerle canlandırılması sağlanacak.

*İnanç turizmi kaynaklarını, atıl kalan Pamucak turizm destinasyonları, Bozcaada-Gökçeada turizm potansiyelleri hayata geçirilecek.

KONGRE TURİZMİNE TEŞVİK

*Azalan kongre ve fuar turizmini canlandırmak ve turizmi 12 aya yaymak amacıyla teşvikler verilecek.

*Hazırlanacak 'Gençlik ve Bilim Turizmi Stratejisi' ile 5 milyar lira gelir elde edilecek. Bu amaçla Türk üniversitelerine 5 yıl içinde 200 bin yabancı öğrenci çekilecek.

*Gençliği hedefleyen turizm programları oluşturulacak. Türkiye’nin tanıtımı, turizm gelirlerinin artırılması ve yumuşak güç stratejisine uygun şekilde bu programlarda TİKA fonları kullanılacak.

GENÇLİĞİ HEDEFLEYEN TURİZM PROGRAMLARI

*Yat turizminin geliştirilmesine yönelik eylem planı uygulamaya geçirilecek. Deniz turizmini geliştirmek için yat limanlarının yapımında devlet olarak özel sektöre gerekli kolaylıklar sağlanacak, Türkiye'nin yat bağlama kapasitesi arttırılacak. Deniz ve kültür turizmi açısından kruvaziyer gemilerin yanaşabileceği uygun alanlara kruvaziyer limanları yapılacak.

*Sağlık Turizmini teşvik edilecek, yıllık 20 milyar $ sağlık turizmi geliri elde edilecek. Termal turizm, tedavi hizmetleri, geriatri hizmetleri (hasta ve yaşlı bakımı) turizmi alanlarında kapasite geliştirilecek, turizm gelirlerini arttırılacak. Sağlık turizminde Türkiye’nin yıllık 20 milyar dolar olan hedefine ulaşabilmesi için ulusal ve uluslararası düzeydeki sağlık turizmi girişimlerine yasal, mali, idari ve siyasi destek verilecek.

GASTRONOMİDE TÜRKİYE'YE ÖZGÜ YILDIZLAMA

*Dünyada oluşan yeni trend gastronomi turizminde yer almak ve Türkiye'nin kendi markasını yaratmak için gerekli planlama yapılarak eğitim personel, kalite ve kantite ilkeleri belirlenecek. Türkiye'nin kendine özgü bir yıldızlama modeli oluşturulacak.

*İç turizmi canlandırmak için, turizm bölgelerindeki vatandaşlara ait atıl durumdaki ikinci konutlar turizme kazandırılacak.
Bu Haber 05.06.2018 - 10:14:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.