İtalya’da bir adada olağanüstü hal ilan edildi

İtalya’da bir adada olağanüstü hal ilan edildi

Sicilya'nın kuzeyindeki Vulcano adasında volkanik aktivitenin artması, ölümcül olması muhtemel gazların seviyesini yükseltti. Adanın Belediye Başkanı Marco Giorgianni, yüzlerce kişiyi tahliye etmek ve turistlerin adaya gelmesini yasaklamak zorunda kaldı.


Atmosferdeki karbondioksit (CO2) birikimi sebebiyle bölgedeki oksijen seviyelerinde önemli bir azalma yaşanabileceğini ve bunun da solunum güçlüğüne yol açacağını söyleyen yetkililer ada sakinlerinin uyurken etkilenebilecekleri endişesiyle, yaklaşık 300 kişiye geceleri evlerinde kalamayacakları, 23.00 ile 06.00 saatleri arasında alternatif konaklama yerleri bulmaları konusunda uyardı.

Cumartesi günü sakinlerle yapılan ve Facebook'tan canlı yayımlanan bir toplantıda Belediye Başkanı Giorgianni  "Veriler, gazlardaki artışın ciddi bir endişe kaynağı oluşturduğunu çünkü bu gazların halk sağlığı için tehlike teşkil edebildiğini gösteriyor" dedi.

Alarm seviyesi turuncuya yükseltildi

Sıcak çamur banyolarıyla ünlü popüler turistik nokta Porto di Levante'de yüksek gaz yoğunlukları tespit edildi.

Turistlerin adaya girmesi de bir ay süreyle yasaklanırken ada yetkilileri, otelde kalmaya ihtiyaç duyanların masraflarına yardımcı olacaklarını açıkladı.

Şu anda kriz halinde olan adada bölgesel olağanüstü hal var. Alarm seviyesi de sarıdan turuncuya yükseltildi.Bu Haber 23.11.2021 - 11:25:07 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.