İşte TÜRSAB başkan adaylarının genel kurul konuşmaları

İşte TÜRSAB başkan adaylarının genel kurul konuşmaları

TÜRSAB Genel kurulu, başkan adaylarının yaptığı konuşmalarla devam ediyor. İşte adayların delegeye yaptığı seçim konuşmalarının detayları...


Hasan Erdem: Öksüz ve yetim kaldım

Genel kurulların yönetimin delegeye hesap verdiği gün olduğunu belirten Hasan Erdem, bir önceki seçimde verdiği vaatleri sıraladı. Mevcut yönetimin bir önceki yönetimi TÜRSAB’ın devlet nezdinde itibarını sıfırlayarak yönetime geldiğini söyleyen Erdem, şu anki durumda TÜRSAB’ın devlet nezdinde itibarının daha da aşağıda olduğunu ileri sürdü.

TÜSAB’da oluşturulan başkanlıkları eleştiren Erdem, her bi grup başkanının TÜRSAB’a yılda 500 bin lira maliyetinin olduğunu ileri süren Hasan Erdem, yönetime geldiklerinde TÜRSAB’ın itibarını yukarı taşıyacaklarını söyledi.

TÜRSAB’da israf olduğunu iddia eden Hasan Erdem, TÜRSAB’ın hac ve umre işinde olması gerektiğini, oradaki makamların acenteyi değil, TÜRSAB’ı muhatap aldığını söyledi. Erdem, ‘hac ve umre acentelerini Diyanet’in kucağına atamazsınız.’ dedi.

TÜRSAB yönetimindeyken dışlandığını söyleyen Hasan Erdem, ‘öksüz ve yetim kaldım.’ dedi. TÜRSAB’da israf olduğunu tekrar eden Erdem, genel sekreterin TÜRSAB’a yılda 500 bin lira maliyetinin olduğunu ileri sürdü.

TÜRSAB’ın belge satışını eleştiren Hasan Erdem, yönetime geldiklerinde iki ay içinde acentelerin tüm sorunlarını çözeceklerini ifade etti.

Cüneyt Tansu Demir: TÜSAB'ı sendika gibi yöneteceğiz

Mesleğin krizde olduğunu belirten Tansu Demir, Thomas Cook’un iflasının bunun bir göstergesi olduğunu ve bunun domine etkisi şeklinde devam edeceğini kaydetti.

Turizm sektöründe bu kadar sorun varken, genel kurulda tüzük tartışmanın gereksiz olduğunu söyledi. TÜSAB’da yönetimin değil, sistemin değiştirilmesi gerektiğini belirten Demir, TÜRSAB’ın 20 yıldır fuar desteği bile alamadıklarını belirtti.

TÜRSAB’ı bir sendika gibi yöneteceklerini belirten Cüneyt Tansu Demir, ‘’Mobilyacılardan sanayi işletmelerine kadar her sektör fuar desteği alırken T,RSAB’ın fuar desteği bile alamadığını belirten Tansu Demir, acentecilik sektörün sermaye birikimi olmayan bir sektör olduğunu kaydetti. Demi, ‘’TÜRSAB’da amir-memur ilişkisini değiştirceklerini ve ‘oligarşiyi’ yıkacağız. TÜRSAB BTK’larını bölgelerdeki alan başkanlıklarına dahil etmek zorundayız. TÜRSAB yasasındaki tur operatörlüğü ile ilgili bölüm tehlikeliydi. Yasa neden çıkmadı? Bakan açıkladı; Çünkü yasadan kimsenin haberi yoktu.’’ dedi.

Ekonomide ve istihdamda seyahat acentelerinin büyük etkisi olduğunu ve bunun doğru anlatılması gerektiğini belirten Erdem, bu durumda kredi olanaklarının ve giderlerin düşeceğini dile getirdi.

Davut Günaydın: Bütün sorunlaı çözüyoruz

Burası bizim evimiz. Burada gerilim yaşatmaya hakkımız yok. Yol çıkmaktaki niyetimiz sektörü içinde bulunduğu sıkıntıları çözmek ve çözüm ve sonuç olmak. Sıkıntılar büyük. Anadolu’da pek çok yeri gezdik. Gidemediğimiz yerlere ise seçimden sonra yönetim olarak gideceğiz.

Otelcisi, rehberi herkes TÜRSAB’ın etrafında kumpas kurmuş. Bir TÜRSAB’ı unutturmamak için yol çıktık. Basın öyle bir anlatıyor ki, rekorlar kırılıyor, sanki acenteler paraları kasaya dolduruyor. Bitiyoruz arkadaşlar. Bir olmalıyız.

En büyük eksikliğimiz itibar eksikliği’

Yeni bir sayfa açacağız. Kimse üyeyle TÜRSAB arasına bir duvar öremeyecek. Bizim en büyük eksikliğimiz itibar. Çok ciddi bir itibara ihtiyacımız var. Bakanlıklarla iş birliği yapmak zorundayız.Hiç kimseye kapımız kapalı olmamalı. Olmuyorsa biz gideceğiz. Siyasi parti genel başkanlarına gideceğiz.

Belediyeler sosyal faaliyetler için tur yapıyor. Biz belediyelere daha fazla yapın ama acentelerle yapın diyeceğiz.

Her yerde kaçak faaliyet var

Her yerde kaçak faaliyet var. Biz denetimi kendi araçlarımızla denetim yapıyoruz. Bu kaçak faaliyetler için caydırıcı bir yasal düzenleme yapmalıyız. Kaçak faliyeti yapan hem firmalar hem de kurumlar var. Bu kurumların karşısına çıkmak boynumuzun borcu. Neden biz kaçak faaliyeti yapan otobüse ve rehbere ceza veremiyoruz? Niçin TÜRSAB dostu otelleri ilan etmiyoruz?

Türkçe rehberliği çıkaracağım’

En büyük sıkıntımız rehberler. Acenteler 30 bin liraya rehber çalıştırıyor, yetmiyor bir süre sonra kendi portföyü ile kaçak rehberlik yapıyor. Size söz veriyorum Türkçe rehberliği çıkarcağım. Bütün bunların nedeni rehberler yasasının çıkmış olması.

Hac ve umre acentelerine sesleniyorum. Diyanetle yüzde 60 yüzde 40 kuralı çıkmış ve asla da değişmiyor. Bunu değiştireceğiz. İlk etapta bu durumu yüzde 60 acente yüzde 40 diyanet çevireceğiz.

Her kanun çıktığında bize yeni sıkıntılar geliyor

Seyahat acentelerini ihracatçı statüsüne kavuşturacağız. Önümüzü açacak bir kanun istiyoruz ama n önemlisi onun ne olduğunu bilelim. Oturalım çalıştaylar düzenleyelim, beraber çalışalım. Belki günün şartlarına uydurabiliriz. Her kanun çıktığında bize yeni sıkıntılar geliyor. Çatı kanundan bahsediliyor. Ne çatı kanunu, benimle otelcinin, rehberin yatırımcının sıkıntısı aynı mı?

 Bu Haber 30.11.2019 - 17:31:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.