İşte Rusların aylara göre Türkiye tatiline ödediği para

İşte Rusların aylara göre Türkiye tatiline ödediği para

Rusya Federasyonu vatandaşlarının Türkiye’de aylara göre tatile ortalama ne kadar ödediği belli oldu.


Turizm Güncel – Dış Haberler

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Rusların en çok tatile gittiği 5 destinasyondaki ortalama tatil fiyatlarını aylara göre listeledi.

Açıklanan rapora göre Rusya’da 74 ruble ile başlayan ruble/euro paritesi ağustos ayında 104 rubleye çıkarken, Aralık ayı itibariyle 98 ruble bandına geriledi. Bilindiği üzere euronun ruble karşısında değer kazanması veya kaybetmesi satışlara ciddi etki ediyor.

2023 yılının ocak ayında 57 bin ruble ile başlayan Rusların Türkiye’deki ortalama tatil fiyatı temmuz ayında zirveye ulaşarak 182 bin rubleye kadar yükseldi. Aralık ayı itibariyle ise bu fiyat ortalama 74 bin ruble bandında.

Türkiye’deki sezonsallık Rusya içi destinasyonlarda da göze çarpıyor. Ocak ayında 26 bin ruble olan ortalama fiyat temmuzda 81 bin rubleye kadar yükseliyor ve aralık ayı itibariyle 39 bin ruble seviyesinde devam ediyor.

Geleneksel olarak kış destinasyonu olan Mısır’da ise yaz aylarında fiyatların düşmemesi dikkat çekiyor. Raporda bunun nedeninin Türkiye’deki yüksek fiyatlar olduğuna dikkat çekiliyor.

Ocak ayında 93 bin ruble ile başlayan ortalama Mısır tatili nisan ve mayıs aylarında 155 bin rubleye yükseliyor. Haziran ayında küçük bir düşüşün ardından yeniden artışa geçen Mısır tatili ağustos ayında 163 bin rubleye kadar çıkıyor. Ekim ayında 175 bin rubleye yükselen fiyat, aralık ayında 111 bin ruble seviyesinde bulunuyor.

BAE’de ise fiyatların sezona değiştiği daha net görülüyor. Ocak ayında 125 bin ruble olan ortalama BAE tatili fiyatı mayısta 195 bin rubleye kadar çıktıktan sonra haziran ve temmuz aylarında 125-130 bin rubleye kadar geriliyor. Ağustos ile birlikte yeniden yükselişe geçen fiyatlar ekim ayında 215 bin rubleye kadar çıkıyor. Aralık ayında ise fiyat 177 bin ruble bandında.

Tayland’da ise ocak ayında 190 bin ruble ile başlayıp şubatta 213 bin rubleye kadar çıkan fiyatları temmuz hariç, yaz aylarında 146 bin rubleye kadar düşüyor. Ekim ayında 184 bin rubleye çıkan ortalama Tayland tatili, aralık ayıt itibariyle 185 bin rubleye yükselmiş durumda.Bu Haber 07.12.2023 - 10:38:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.