İşte Rus heyetin Antalya programı

İşte Rus heyetin Antalya programı
Salgınla ilgili durumu yerinde gözlemlemek ve hazırlayacakları raporu hükümete sunmak üzere Türkiye’ye gelecek olan Rus heyetin programı belli oldu.


Rus heyet, uçuş yasaklarının kaldırılması için Türkiye’deki salgın durumunu yerinde gözlemlemek amacıyla 16 Haziran’da Antalya’ya geliyor.

Antalya’ya gelecek olan heyet ilk incelemeyi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait Maxx Royal Hotelde yapacak. Heyetin konaklaması ise Calista Luxury Resort'te olacak. Havalimanından direkt olarak Ersoy’un oteline gelecek olan heyet, Sağlık Bakanlığı otoriteleri ile bir araya gelerek kentin sağlık alt yapısı hakkında bilgi alacak. Heyet daha önce ‘Güvenli Turizm Sertifikasına’ ilişkin uygulamayı da ilk olarak Ersoy’un otelinde inceleyecek.

Programın ikinci günü ise Antalya’daki kamu ve özel sağlık kuruluşları ile test merkezlerinde ve Belek merkezde incelemelerde bulunacak. Heyet aynı gün, Selectum Luxury Resort’te de ‘Güven Turizm’ uygulamasını gözlemleyecek.

Rus heyet üçüncü gün ise Akra Barut, Gloria Serenity Resort ve Gloria Sports Arena’da ‘Güvenli Turizm’ uygulamasının nasıl işlediğini yerinde gözlemleyecek.

Öte taraftan Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) tarafından yapılan açıklamada "Son dakika beklenmeden bu konudaki kararın kamuoyuna açıklanması" istendi.

''Bizi önceden bilgilendirin''

TürkRus'un İzvestia'dan aktardığı habere göre Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, koronavirüs nedeniyle alınan uçuş yasağı kararlarının yetkili mercisi olan operasyon merkezinden ve halk sağlığı denetim kurumu Rospotrebnadzor'dan, kararlar hakkında kendilerine önceden bilgi verilmesini talep etti.

Doguzova, "Operasyon merkezi, epidemik durumu inceliyor, ancak tatile gitmek isteyen vatandaşların ve turizm sektörünün kararlar hakkında zamanında bir fikre sahip olması son derece önemli" dedi.

''Türkiye yasağı en az bir milyıon kişiyi etkiledi''

Öte yandan Rosturizm başkanı, tur operatörlerinin uçuşa kapalı destinasyonlar yüzünden müşterilerine olan borcunun geçen yıldan bu yana 44 milyar rubleyi bulduğunu söyledi. Özellikle Türkiye yasağı en az 1 milyon kişiyi etkiledi.

Rusya, Türkiye uçuşlarını önce 15 Nisan - 1 Haziran arasındaki yasaklamış, daha sonra yasak "son dakikada" 21 Haziran'a uzatılmıştı.

Türkiye'de vaka sayısı 5 binli seviyeye düşerken, diğer yandan Moskova ve St. Petersburg başta olmak üzere Rusya genelinde vakaların artması, alınacak yeni kararı belirsizliğe itiyor.



Bu Haber 15.06.2021 - 14:10:59 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • John Sullivan 15.06.2021 - 08:57

    Hala bu heyetten medet mi umuluyor, aklim almiyor. Aeroflot ve pobeda, temmuz sonuna kadar iptal etmis ucuslari, biz hala heyet agirliyoruz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.