İşte Etstur'un başına geçen isim

İşte Etstur'un başına geçen isim
Etstur'un sahibi Mehmet Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanı olmasının ardından Etstur'un başına kimin geçtiği belli oldu...


Grubun yüzde 100 hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Ersoy, başkanlık görevini şirkette 20 yıldır çalışan Mali Grup Başkanı ve Yönetim Kurulu Danışmanı olan Coşkun Tünay’a devretti.

Bakan Ersoy'un göreve gelmesinin ardından bir yazı kaleme alan Sabah yazarı Dilek Güngör, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a bakanlığı Etstur ile ilişkini kesme şartıyla verdiğini öne sürmüştüHürriyet'te yer alan habere göre, Mehmet Ersoy’un hissedar olmaya devam ettiğini ifade eden Tünay, şunları söyledi:

'YENİDEN YAPILANMA SÜRECİNE 9 AY ÖNCE BAŞLADIK'

“Şirket olarak yeniden yapılanma sürecine yaklaşık 9 ay önce başlamıştık. Bu konuda Güreli Danışmanlık ile çalışıyorduk. Tek ortaklı şirketlerde yaşanabilecek sorunların önüne geçmek için böyle bir yapılanma sürecine girmiştik. Ortada çok büyük bir grup var. Eski sistemde şirket sahibi herhangi bir sağlık sorunu yaşasa dahi problemler ortaya çıkabilirdi. Bu yüzden daha Mehmet Ersoy bakan olmadan önce böyle bir yapılanma kararı alınmıştı.”

'İŞLEYİŞTE DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK'

Mehmet Ersoy’un ardından işleyişte, planlamada ve yeni yatırımlarda herhangi bir değişiklik olmadığının altını çizen Tünay, “Şirkette planlar 5 yıllık olarak yapılıyor. 2015’te 5 yıllık plan yapıldı ve bu planın 3’üncü yılındayız. İşleyişte herhangi bir değişiklik olmayacak” dedi.

'BAKANLIĞI ASKERLİK GÖREVİ OLARAK GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ'
 
Ets Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek ise, Mehmet Ersoy’un bakan olduğunu ne zaman öğrendiklerine ilişkin, “Kabinenin açıklanacağı gün bütçe toplantısındaydık. Saat 10.30 gibi Mehmet Ersoy’un telefonu çaldı. Toplantıdan çıkarken Cumhurbaşkanı’nın yemin törenine katılacağını söyledi. Ankara’dan dönüş biletini dahi aldırıyordu. Sonrasında ise Kültür ve Turizm Bakanı olduğu haberi geldi. İlk konuştuğumuzda Mehmet Ersoy bakanlığı bir askerlik görevi olarak gördüğünü söyledi” açıklamasını yaptı.
 
40 MİLYON DOLARA YENİ MERKEZ

Etstur’un yaklaşık 40 milyon dolar yatırım yaptığı yeni binasında gerçekleşen toplantıda yeni yatırımlar hakkında da bilgi veren Suat Özbek, “Yeni otel yatırımı gibi bir planımız yok. Ancak otel kiralayabiliriz. Kiraladığımız oteller için yeni bir marka da oluşturulabilir. Ancak sonuca ulaşmış bir durum yok” dedi. Yeni binada 850 kişiye istihdam sağladıklarına dikkat çeken Özbek, “Son dönemlerde teknoloji konusundaki yatırımlarımız arttı. Online kanalla geleneksel kanalların gelecekte eşit seviyelere ulaşmasını bekliyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
 
2018 HEDEFLERİ 2 MİLYON TURİST

Geçen yıl 1 milyon 650 bin kişiye hizmet verdiklerini söyleyen Özbek, “Bu seneki hedefimiz yaklaşık 2 milyon. Bunun 1 milyon 650 bininin yurtiçinde yapılan tatillerden geleceğini tahmin ediyoruz. Geri kalanı ise yurt dışı, cruise ve KKTC turlarından oluşmasını bekliyoruz. Geçen yıla göre büyüme hedefimiz de yüzde 15 civarında. Bu yıl seçimler ve kurlardaki yükselişten dolayı talebin azaldığı günler oldu. Buna rağmen hedeflerimizi yakalayacağımız. Kurlarda yaşanan yükselişten dolayı yurtiçindeki otellerde de yüzde 25’e varan fiyat artışları oluştu. Yurt dışından gelen talep artınca da otellerin fiyatı yükseldi. Yurt dışında tatil yapmak isteyenlerin kurlarda yaşanan yükselişten dolayı ertelenebileceği düşünülse de yurt dışı turlarındaki büyüme hedefimiz olan yüzde 20’ye çok yakınız. Geçen yıla göre büyüme oranımız yüzde 17-18’lerde. Ancak talep daha çok vizesiz turlara kaydı” dedi.


Bu Haber 01.08.2018 - 10:01:28 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.