İşte Coral Travel'ın 2015'teki yolcu sayısı ve 2016 beklentileri

İşte Coral Travel'ın 2015'teki yolcu sayısı ve 2016 beklentileri
OTI Holdig Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Coral Travel Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Yurt, şirketin 2015 yılı performansı, Rusya pazarının mevcut durumu, Coral Travel'ın hedefleri ve 2016 sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


TurizmGüncel

Belek'te konuşan Coşkun Yurt, Coral Travel'ın, yüzde 70'i paket tur olmak üzere 1.6 milyon yolcu sayısına ulaştığını açıkladı. Yurt, Coral Travel'dan yer hizmeti veya bilet satın alan müşterilerle birlikte bu sayının 2 milyonu aştığını kaydetti.

DÜŞÜŞE RAĞMEN TÜRKİYE LİDER

Yaşanan yüzde 20'lik düşüşe rağmen Coral Travel'ın satışlarında lider ülke Türkiye olurken, ikinci ve üçüncü sırada yüzde 14 ve yüzde 13 ile Mısır ve Yunanistan yer aldı. Coral Travel'ın en çok turist gönderdiği destinasyonların 4. ve 5. sırasında ise Tayland ve Rusya iç pazarı yer aldı. Coral Travel'ın bu yıl Rusya iç pazarında 60 bin rakamına ulaştığını ve bunun da geçen yılki sayıdan 4 kat daha yüksek olduğunu kaydeden Yurt, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri satışlarının gerilediğini, Bulgaristan satışlarında ise ciddi bir artış yakaladıklarını ifade etti. Yurt ayrıca, Vietnam satışlarında da yüzde 22'lik artış yakaladıklarına dikkat çekti.

KRİZE ORANLA YAŞADIĞIMIZ KAYIP DÜŞÜK

Yaşadıkları kaybın Rusya'daki genel krize oranla daha düşük olduğunu belirten Coşkun, bunda da aldıkları kriz önlemlerinin etkili olduğuna dikkat çekerek, "Bu sürede, bütçeleri oldukça sıkı kontrol ettik, otellere ve bölgelere konsantre olarak giderlerimizi azalttık." şeklinde konuştu.

RUSLARIN GECELEME SAYISI BİR GÜN DÜŞTÜ

Rusların hem seyahat hem de tasarruf etme eğiliminde olduğunu belirten Coşkun Yurt, "Rus turistin tatilde kalış süresi bir gün kısaldı. Orta ve üst segment turlara olan ilgide düşüş var. Ancak Coral Traval'ın üst segment ürün talep eden müşteriler için geliştirdiği Coral Elite Service'ın acentelerle yakın iş birliği ve bu alandaki çalışmaları devam ediyor. Şu anda 25 olan Coral Elite Service bünyesindeki acente sayısı gelecek yıl 40'a, bir sonraki yılda ise 60'a çıkacak." dedi.

2016 KONTRATLARINI YAPTIK, OTELLERDEN YÜZDE 5-10 İNDİRİM GELDİ

Konuşmasında Türkiye ile ilgili de açıklama yapan Yurt, "Rusya içinde tatil fiyatlarının yüzde 25-30 oranında azalmasına rağmen Türkiye'ye giden turist sayısı yüzde 21-22 oranında düştü. 2016'nın kontratlarını ise şimdiden yaptık. Türk otelciler fiyatlarını geçen yıla kıyasla yüzde 5-10 arasında indirdiler. Erken rezervasyon indirimleri de dahil edildiğinde, şu anda Rus turistler yüzde 25-30 daha ucuza 2016 tatili satın alabiliyorlar. Ancak yaz döneminde fiyatlar biraz daha yüksek olacak." şeklinde konuştu.

2016'DA ÇOK BÜYÜK DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORUM

2015-2016 kış sezonu ve 2016 yaz sezonu ile ilgili de bilgiler paylaşan Yurt, kış sezonu talebinin 2014 ve 2015'le aynı olacağını söyledi. Yurt, "Kış dönemi için ana destinasyonlar Mısır, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Goa ve Türkiye. Transaero'nun piyasadan çekilmesi kış programını etkilemeyecek. Planlanan uçuşlarının büyük bölümünün Aeroflot ve diğer hava yolu şirketleri ile yapılması için görüşmeler sürüyor. Çok büyük değişiklikler olmazsa, 2016 sezonu için önemli değişiklikler beklemiyorum." değerlendirmesini yaptı.


Bu Haber 26.10.2015 - 13:36:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.