İşte Akdeniz Bölgesi'ndeki otellerin online yorum karnesi

İşte Akdeniz Bölgesi'ndeki otellerin online yorum karnesi
2019 yılında Akdeniz Bölgesindeki otellere yapılan yorum sayıları, yorumların cevaplanma oranları, en çok yorum yapılan platformların hangilei olduğu ve en çok hangi dillerde yorum yapıldığı belli oldu.

Webius Digital tarafından hazırlanan 2019 yılı Akdeniz Bölgesi online itibar raporuna göre, dünya genelindeki yorum sayısında Google'un üstünlüğü 2019 yılında da devam etti. Alınan yıllık yorum sayısında 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 300 büyüme kaydeden Google, 2018 yılında da dünya çapında toplam yorum sayısını yüzde 100 oranında arttırarak açık ara birinci olmuştu. 2019 yılında önceki yıllardaki kadar olmasa da çift haneli büyüme yaşayan Google bu alandaki çıkışını sürdürdü.

2020 yılında da agresif büyüme hedeflerine yol alan Google karşısında geçmişin bu alandaki en büyük devleri olan TripAdvisor, Expedia ve Booking gibi siteler toplam yorum sayılarında artış yakalasalar da Google'ın yakaladığı oranda büyüme kaydedemediler. Online yorumlarda geçmişin en büyüğü olan bu 3 firmayı 2020'de Google'a karşı çok daha zorlu geçecek bir yarışın beklediği görülüyor.

Mobil Cephesi Hız Kazanmaya Devam Ediyor

Mobile kayış 2019 yılında da devam etti. Statista'ya göre 2014 yılında yüzde 34 seviyesinde olan mobil platformlardan yapılan Google aramaları 2019 yılında yüzde 60 seviyesine ulaştı. Otel rezervasyonlarında ise teknoloji üstünlüğü olan OTA'lar otel sitelerine göre çok daha hızlı büyüme kaydediyor.

OTA'lardaki toplam rezervasyonların yüzde 40'a yakını mobil üzerinden yapılırken direk rezervasyonlarda bu oran yüzde 10'lara kadar düşüyor. Otelcilerin mobile kayışın getirilerinden en iyi şekilde faydalanabilmesi için web sitelerini mobil platformlara optimize olarak yenilemeleri çok büyük önem arz ediyor.

Akdeniz Bölgesinde 2019 Online Yorum Rakamları

Akdeniz bölgesindeki otellere gelen toplam yorum sayısı yaklaşık 850.000 ile bir önceki yıl ile neredeyse aynı seviyelerde kaldı. Yorum yanıtlama oranı ise yüzde 5'lik artışla yüzde 50'nin biraz üzerinde gerçekleşti. Yorum cevaplama oranı istatistiklerini aşağıya çeken en önemli platform ise Google oldu. Toplam yorum sayısının neredeyse yüzde 40'ına ulaşan Google yorumlarının sadece yüzde 41'i oteller tarafından yanıtlandı. Otellerin TripAdvisor ve HolidayCheck platformlarına gelen yorumları ise yüzde 70 ve üzerinde oranlarla yanıtladıkları görüldü.

cevaplanma_orani

Akdeniz Bölgesinde Online Yorum Puanları

ReviewPro tarafından geliştirilen ve otellerin online itibar ve memnuniyet değerlendirmesini yapan GRI endeksine göre 2019 yılında Akdeniz bölgesindeki otellerin ortalama puanlarında 0.5 puanlık bir artış yaşandı. Tüm Akdeniz bölgesindeki tesislerin ortalaması yüzde 83'ün biraz üzerinde gerçekleşti.

2017: Yüzde 83.1 (Yaklaşık 600.000 yorum)

2018: Yüzde 82.6 (Yaklaşık 850.000 yorum)

2019: Yüzde 83.1 (Yaklaşık 850.0000 yorum)

Departman Bazında İstatistikler

Otellerin GRI puanlarının Antalya içindeki bölgelere göre değerlendirmesinde uzun yıllardır olduğu gibi Belek bölgesinin ön plana çıktığı görüldü. 100.000 ve üzeri sayıdaki yorumlar dikkate alındığında departmanlar bazında en yüksek puanlar "lokasyon" ve "yiyecek&içecek" olurken "oda" kategorisi bir önceki yıl olduğu gibi en düşük puanda kaldı. Tüm departmanlar arasında "eğlence" kategorisi ise önceki yıla göre düşüş yaşayan tek departman oldu.

Diller Bazında Yorumlar

Metin içeren yorumlar içinde Türkçe yorumların kış aylarında en büyük paya sahip olduğu gözlendi. İlkbahar ve sonbahar aylarında Almanca yorumların tüm yorumlar içinde en yüksek paya ulaştığı görülürken Haziran ve Temmuz aylarında Rusça yorumların zirve yaptığı görüldü.

diller

Platform Bazında Diller

TripAdvisor, Booking ve Google'da Akdeniz Bölgesi otelleri hakkında yazılan yorumlarda Google'ın Türkçe ve Rusça yorum ağırlıklı, TripAdvisor'ın ise Türkçe, İngilizce ve Rusça ağırlıklı olduğu görülüyor. Booking.com'a gelen yorumlarda ise en büyük payın "Diğer" dillere ait olduğu görülmekte.

platform_dillerBu Haber 06.02.2020 - 09:08:49 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Aygül Yener 08.02.2020 - 11:18

    Biz de otelimizde webius'un programını kullanıyoruz. ReviewPro, gerçekten çok faydalı

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.