İşte AJET boyamalı ilk uçak

İşte AJET boyamalı ilk uçak

Türk Hava Yollarından ayrılan Anadolujet'in ismi AJET olarak değiştirilirken ilk uçak Sabiha Gökçen Havalimanında düzenlenen lansmanla tanıtıldı.  


Temmuz 2023 itibarıyla Türk Hava Yollarının iştiraki olarak kurulan AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi’nin ilk uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanındaki Teknik A.Ş. hangarında düzenlenen lansmanda tanıtıldı. Yeni logosunda kırmızı renge veda eden, mavi ve siyah renkleri kullanan AJet’in kurumsal renklerine boyalı uçağı ilk kez gösterildi. 

AJet uçuşlarına 2024’ün mart ayında başlayacak.

Lansmanda konuşan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, AnadoluJet’in 2023 yılında yüzde 41 büyüyerek 20 milyondan fazla yolcu taşıdığı bilgisini verdi.

“AJet, 2024’te de yüzde 12 büyüyerek 24 milyon yolcu taşımayı hedefliyor.” diyen Ahmet Bolat, “AJet’in hedefleri arasında uçuş ağını 44 ülkeye çıkarmak ve çevreye duyarlı, karbon salımı az yeni nesil uçaklardan oluşan 200 uçaklık bir filoya ulaşmak bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

AJet’in global standartlarda düşük maliyetli hava yolu olarak faaliyetlerine devam edebilmek ve pazardaki rekabetçi konumunu güçlendirebilmek amacıyla genel müdürlük yönetim merkezini Sabiha Gökçen olarak belirlemesiyle Sabiha Gökçen Havalimanı, Türkiye’nin 2 dev düşük maliyetli taşıyıcısına ev sahipliği yapacak.

Şirket kurulumunun ardından AJet’in uçuş operasyon yetkisi alması ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) farklı meydanlar için slot talebinde bulundu.

'Havalimanı otoritesi HEAŞ’ın verilerine göre, bu yılın ilk 10 ayında toplam 31 milyon yolcu ağırlayan Sabiha Gökçen, ekim itibarıyla bir önceki yılda taşınan yolcu sayısını geçti.

“İş verimliliği ve bağlanabilirliği artırmak isteyen havayolları için havalimanımız tercih sebebi”

Havalimanı’ndan yapılan açıklamada, "AJet'in genel merkez olarak Sabiha Gökçen’de konumlanma kararı, iş verimliliği ve bağlanabilirliğini artırmak isteyen havayolları için havalimanımızın tercih sebebi olmasının bir kanıtıdır. Tüm havayolu şirketleriyle bugüne kadar kurduğumuz ortaklıklara değer veriyoruz. ‘Şehrin havalimanı’ olarak yeni iş birlikleri ile destinasyon sayımızı artırmaya ve ortaklıklarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz" denildi.

Sabiha Gökçen 53 ülkede 122 dış hat ve 40 iç hat olmak üzere toplam 162 destinasyona hizmet veriyor.Bu Haber 25.11.2023 - 08:51:54 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.