İstanbul Havalimanı'nda kiracılara 'ceza' kıskacı

İstanbul Havalimanı'nda kiracılara 'ceza' kıskacı

İstanbul Havalimanı'nda euro üzerinden belirlenen cezaların kapsamı tartışma konusu oldu. Maddi sıkıntı yaşayan havalimanı idaresinin kestiği cezalarla finansman yarattığı iddiası da ortaya atıldı.


İstanbul Havalimanı'na 100 euro ile 100 bin euro arasında değişen para cezaları, cezanın euro cinsinden olmasının yanında, cezaların iginçliği ile dikkat çekiyor.

Euro ile ilginç cezalar

Sözcü gazetesinden Taylan Büyükşahin'in haberine göre kuş, yarasa vb. hayvanların görülerek bildirilmemesi, bariyerlerin düzensiz bırakılması, servis yoluna izinsiz giriş, araçların hızlı kullanılışı, kapıların ve atık kutularının açık bırakılması, yolcuyu rahatsız eden tavır sergilemek, yolcunun koluna girmek, rota dışında buggy kullanmak gibi cezalar havalimanındaki kiracıları oldukça zorluyor.

100 eurodan 100 bin euroya kadar

Havalimanı işletmecisinin uyguladığı cezalar 3 aşamadan oluşuyor. İlk uygulanan cezanın birinci tekrarında ceza tutarının 2 katı, ikinci tekrarında ise 4 kat ceza uygulanıyor. Özellikle atık konusunda işletmelerin tespit edilen hatalarının üçüncü kez tekrar edilmesi durumunda 100 bin Euro ceza uygulanacağı belirtiliyor. Normalde havaalanlarındaki işletmeleri Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) denetliyor. Ancak, İstanbul Havalimanı gibi bazı yap-işlet-devret havaalanlarında DHMİ yerine, işletmeci şirketler bu denetimleri gerçekleştiriyor. Bu durumda da kontrol ve cezaları şirketler kendileri belirliyor.

''Cezalarla yeni finansman yaratılıyor'' iddiası

Havalimanındaki bazı işletmeciler, yetkililerin sadece ceza kesmek için “resmen pusuya yattıklarını” iddia ettiler. Milyonlarca Euro'yu bulan kesilen cezalar nedeniyle bazı işletmelerin büyük zarar yaşadığı kaydedildi. Havalimanı işletmesinde maddi sıkıntılar yaşandığı ve cezalarla yeni finansman yaratıldığı da bir diğer iddia konusu oldu. İGA yetkilileri ise ceza listesi ve uygulamalarla ilgili açıklama yapmadı.

cezalarBu Haber 25.11.2019 - 14:26:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.