İstanbul Havalimanına Çinliler ve İspanyollar da talip

İstanbul Havalimanına Çinliler ve İspanyollar da talip

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, İstanbul Havalimanına sadece BAE’nin değil, İspanya ve Çin’in de talip olduğunu ileri sürdü.


Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında İstanbul Havalimanını almak isteyen taliplileri kaleme aldı. İstanbul Havalimanına talip olan tek ülkenin BAE olmadığını kaydeden Çiğdem Toker, “İspanya ile Çin'in de aralarında yer aldığı farklı coğrafyalardan birçok fon ve kuruluş İstanbul Havalimanı ile ilgileniyormuş ve bu yönde temaslar sürüyormuş.” ifadelerini kullandı. Toker, devamında şu noktalara dikkat çekti:

Kalyon’un payı yüzde 55’e ulaşacak

“Bu demektir ki İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İGA'dan çok da uzak olmayan bir gelecekte hisse satış haberi alabiliriz. 2013 yılında beş ortakla yola çıkan İGA, 2019'da Kolin'in; bugünlerde de Mapa ile Limak'ın ayrılmasıyla iki ortaklı (Kalyon ve Cengiz) bir yapıya dönüşecek. Başlangıçta her bir ortağın yüzde 20 payı bulunan İGA'da hisse devirlerinin kesinleşmesi ile Kalyon'un yüzde 55 ile çoğunluk payına sahip olması bekleniyor.

2044'e kadar işletme

İGA hisselerinin nasıl, kime ve hangi koşullarda satılacağı ekonomi ve siyasetin kesişim noktasında olan bir konu. (Yani Atatürk Havalimanı gündem olunca ekonomi gündemden filan düşmüş olmuyor) Çünkü Yap-İşlet-Devret modeliyle yaptırılmış büyük projelerdeki mali değişiklikler, kamu kaynaklarını ve bütçeyi gayet de yakından ilgilendirir

Hala 9 yıl gelir garantisi süresi var

DHMİ ile İGA arasında imzalanmış sözleşmeye göre, işletme süresi 25 yıl olan İstanbul Havalimanı'na DHMİ 12 yıl süreyle talep garantisi vermiş durumda. Yani 2019'da açılan havalimanı için daha 9 yıllık talep (gelir) garanti süresi, 22 yıl daha (2044 yılına kadar) işletme süresi var. Yabancı yatırımcıları ilgilendiren de işte bu uzun süre boyunca verilmiş olan “görevli şirkete tahsis edilmiş olan gelirler.” Yani, aydınlatma, konakları, CIP, otopark, kargo, otel vb. gibi onlarca gelir kalemi.”Bu Haber 20.05.2022 - 11:15:51 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.