İstanbul Havalimanı 32 milyar liralık borcunu yapılandırıyor

İstanbul Havalimanı 32 milyar liralık borcunu yapılandırıyor
İstanbul Havalimanı'nı işleten IGA'nın, toplam borcunun 5 milyar euroluk kısmını yapılandıracağı belirtildi.

İstanbul Havalimanı'nı yapan Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon ortaklığı, borç yapılandırmasına gidiyor.

5 milyar eurluk yapılandırma

Reuters'da yer alan habere göre, geçen yıl yaşanan kur krizinden en fazla etkilenen şirketlerin arasında yer alan İstanbul Havalimanı işletmecisi IGA, toplam borcunun en fazla 5 milyar euroluk (yaklaşık 32 milyar lira) kısmını yapılandıracak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi

İstanbul’un üçüncü ve en büyük havalimanının ihalesi 2013 yılında yapıldı. Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG (İGA) ortaklığı ihaleyi 22 milyar 152 milyon euro KDV ile aldı. Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul Havalimanı’nın yatırım bedeli 10 milyar 247 milyon euro olarak açıklandı.Vergiler hariç havalimanı inşaatından devlete 32.4 milyar euro ödenecek. 4 etaptan oluşan havalimanının ilk etabı bu yıl açıldı.

Kolin hisselerini devretti

Kolin İnşaat Turizm A.Ş.'nin, İGA Havalimanları İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi'nde bulunan hisselerinin Cengiz İnşaat ve Kalyon Havacılık tarafından devralınması işlemine izin verildi.

''Kredi ve kira ödemelerinde herhangi bir sıkıntı yok''

Konuya ilişkin açıklama yapan İGA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, şunları ifade etti

“Refinansman, tüm dünyada dev projelere imza atan kurumlarca tercih edilen finansman modellerinden biridir. İnşaat maliyetleri azalan, operasyonel süreçlerini başarıyla yürüten ve nakit akışı güçlü olan bir şirketiz. Büyük taşınmanın ardından çok başarılı bir operasyon süreci yönetiyoruz. Şu an 72 havayolunun ve 6,5 ayda 41 milyon üzerinde yolcunun misafir edildiği ekonomik bir değerden bahsediyoruz. Uluslararası finans kuruluşlarının katılımı ile sağlanacak sendikasyon ile gerçekleşecek refinansman ile şirketimizin yıllık faiz yükünü önemli ölçüde azaltmayı hedeflemekteyiz. Bu durum kuşkusuz ki rekabetçi avantajımızı da güçlendirecektir. Yurt dışındaki finans kuruluşlarından söz konusu refinansmana ciddi bir ilgi olduğunu görüyoruz. Bu ilgi şirketimiz için olduğu kadar, ülkemiz ekonomisine duyulan güven adına da mutluluk verici. Diğer yandan, mevcutta devam etmekte olan kredi geri ödemelerimizde ve 2020 yılının başında devlete ödenecek kira bedeli açısından da herhangi bir sıkıntı bulunmadığını da belirtmek isteriz. İGA, İstanbul Havalimanı inşaatında ve akabinde işletmesinde ortaya koyduğu başarılarını, güçlü ortaklık yapısı, havacılık sektörünün global olarak beklenen büyüme potansiyeli ve havacılık/ havacılık dışı gelirlerinde gerçekleşecek artışlarla geleceğe taşıyacaktır”Bu Haber 06.11.2019 - 09:11:45 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.