İstanbul Büyükşehir Belediyesi turistik turlar düzenleyecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi turistik turlar düzenleyecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerin 30 kilometrelik mesafede turistik turlar düzenlemeye başlayacağı belirtildi.

BirGün gazetesinde yer alan habere göre İBB’ye ait otobüsler 30 km’lik mesafede yaklaşık 2 saatlik turistik turlar düzenleyecek. Otobüslerde engelli yolcular için erişilebilirlik ve seyahat kolaylığı sağlanacak. 72 yolcu kapasiteli yeni otobüs ve duraklarda hizmet verilecek.

İstanbul’un tarihi bölgelerinde turistlere hem ulaşım hem de rehberlik hizmeti veren iki katlı otobüsler artık İBB bünyesinde olacak.

İBB bünyesindeki iştirak yetkili

17 Ocak 2022 itibari ile ‘İstanbul Ulaşım AŞ’ye ait otobüsler hizmet vermeye başladı. 2011 tarihinde İETT’nin ihalesiyle, 2 hatta toplam 10 otobüs ile hizmet veren firma ile sözleşme 01.07.2021 tarihinde sona erdi. 29.07.2021 tarih ve 2021/6-17 sayılı UKOME kararıyla turistik taşımacılık hizmet yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesindeki iştirak şirketlerinden ‘İstanbul Ulaşım AŞ’ye verilmişti.

11 durak arasında çalışacak

İstanbul Ulaşım AŞ otobüsleri, başlangıç ve bitiş noktası Sultanahmet olacak şekilde, Sultanahmet, Eminönü, Karaköy, Galataport, Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Beşiktaş Çarşı, Taksim Meydanı, Şişhane, Mısır Çarşısı, Sultanahmet durakları olacak şekilde toplam 11 durak arasında çalışacak.

8 dilde sesli anlatım yapılacak

Turistlerin ulaşım için kullanacakları bilet üzerinden, her bilet için 1 ikram paketi, Türkçe başta olmak üzere, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Farsça dahil 8 dilde sesli anlatım hizmeti verilecek. Otobüslerde yabancı dil bilen hostes ile internet erişimi de olacak. Yerli ve yabancı turistlere hazırlanan broşür ve özel haritalarla İstanbul’un zengin tarihi mekanları tanıtılacak. Yerli ve yabancı turistlerin bilet satın alması Belbim’in “İstanbul Kart” özelliği taşıyan turist kart ile satış bayileri ve information deskler üzerinden gerçekleştirilebilecek.Yerli ve yabancı turistler için 7/24 çağrı merkezi hizmeti de verilecek.

TELEGRAMBu Haber 18.01.2022 - 08:47:12 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.