İstanbul-Ataköy'deki dev inşaat projesi iptal edildi, arazi halka açılacak

İstanbul-Ataköy'deki dev inşaat projesi iptal edildi, arazi halka açılacak
İstanbul-Ataköy'de bulunan 60 dönümlük alana yapılması planlanan 7 blokluk dev inşaat projesi iptal edildi.


1991 yılında imar ruhsatı verilen ancak aradan geçen 27 yıl boyunca günübirlik turizm ve rekreasyon alanı olarak kullanılan Ataköy'deki Baruthane arazisine yapılması planlanan dev inşaat durduruldu. TOKİ'nin hazırladığı yeni projeye göre, söz konusu arzideki trihi yapılaın restore edileceği ve sahil ile birlikte halkın kullanımına açılacağı belirtildi.Hürriyet gazetesinden Sefer Levent'in haberine göre, tescilli Baruthane yapılarının bulunduğu Ataköy sahilindeki 160 Parsel Emlak Bankası tarafından TOKİ’ye devredilmiş, TOKİ de araziyi 12 Temmuz 2010’da ‘restore et, işlet’ modeliyle ihaleye çıkarmıştı. 59 bin 800 metrekare turizm ve rekreasyon alanı parsel, üzerindeki tarihi yapıların aslına uygun restorasyonu, anıt ağaçların korunması şartıyla yıllık 6 milyon liradan 49 yıllığına, ihaleye tek katılan Çelebican A.Ş.’ye kiralamıştı. Çelebican firmasının söz konusu araziye Ataköy Blumar adı verilen 70 metre yüksekliğinde 7 blok içeren bir proje gerçekleştireceği açıklanmıştı.

İHALE İPTAL EDİLDİ

TOKİ Başkanı Ergün Turan, geçen 7 yıla rağmen inşaata başlanılmadığını, firmanın geçen yıl kira ödemeyi durdurduğunu ve TOKİ’nin de bunu fırsat bilerek mahkeme kararıyla ihaleyi iptal ettirdiklerini açıkladı. Söz konusu arazideki sahil kısmının kullanım hakkının kendilerine ait olduğunu söyleyen Turan, “Ataköy’de Baruthane olarak bilinen bu alan inşaat yapılmayan bir yerdir. Ataköy sahilinde bulunan bu alanın imar çalışması 1991 yılında yapılmıştı. Ticaret ve konut olarak o tarihte alınan imar izni ile mevcut yapılaşmalar gerçekleştirilmiştir. Yani, Ataköy sahillerine inşaat izni 1991 yılında verilmiştir. Tarihi Baruthane binalarının da bulunduğu bu alan 2010 yılındaki imar izniyle ihale edilmişti. Anıtlar Kurulu, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onaylarına, imar izinlerine rağmen, şu anda mülkiyeti bize ait olan arazinin üzerindeki inşaat planını uygulamaktan vazgeçtik” dedi. Haberin devamı>>>Bu Haber 02.04.2018 - 11:53:22 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • metin ser - 02.04.2018 - 03:12

    adi gecen atakoy baruthane bolgesinin imar izni iptali cok sevindirici . Cunku bu Turkiyenin tarihinde cok onemli bir yerdir. 1702 yilinda insa olunan bu baruthane de uretine barutlar , osmanli imparatorlugu orduları tarafindan kullanilmis , dahasi 1915 canakkale savasinda burada uretilen barutlar geliboluya gonderilmis, nusrat mayin gemisi ve muavenet gemisi sayesinde ingiliz ve fransiz gemileri batirilmistir. Bu Turk gencligi tarafinan iyi bilinmeli ve bu yer korunmali hatirlanmalidir. Ayrica 1960 li yillarda sahil yolu yapılırken , tum Bakirkoy Tas mektep ogrencileri bu alanda toplanir piknik yapardi , onemli bir senlik yeri idi genclik icin, biz duayenler o gunleri ıyi biliriz. Burasi da bir rekreasyon sanat merkezi haline donusturulebilir, buyuk bir meydan, havuzlar kafeler yapilabilir ve eskiden oldugu gibi agaclandirimalidir. Daha sonra buraya Atakoy C Motlleri yapılmisti. O da tarih oldu gitti. Lutfen burayi koruyalim, halkin yararina sunalim. AVM filan yapmayin lutfen

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.