‘İspanya’ya giden turisti geri alacağız, büyük oteller yapmayacağız’

‘İspanya’ya giden turisti geri alacağız, büyük oteller yapmayacağız’
Öger Tours organizasyonu ile Türkiye’ye gelen Alman gazetecileri kabul eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye’in İspanya’ya kaptırdığı turisti geri alacağını söyledi. Alman turisti geri kazanmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydeden Ersoy, kalite ve hizmeti yüükseltmek için artık çok büyük tesisler yapılmayacağını da söyledi.

Savaş Daş - TurizmGüncel - Ankara

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Öger Tours’un Türkiye’ye getirdiği Alman  gazeteci grubu ile bakanlık binasında bir araya geldi. Görüşmede, Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati, Diana Travel Yönetim Kurulu Başkanı Burak Tonbul ve Öger Tours Ürün Müdürü Altan Tarakçı da yer aldı.

2018 yılında 40 milyon turiste ulaşacağını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  ‘’Artış oranı yüzde 23. 2019’da 50 milyon turist hedefliyoruz. Ortalama turist harcaması 650 dolar, geceleme sayısı ise 6.3.’’ dedi

‘’HEDEFİMİZ TURİST BAŞINA HARCAMAYI EN AZ 1000 DOLARA ÇIKARMAK’’

‘’Hedefimiz turist başına harcamayı 1000 dolar ve üzerine çıkarmak.‘’  diyen Ersoy, ‘’Bunun için charterla gelen turistleri tarifeli uçuşlarlala da destekleyeceğiz. THY ile protokol imzaladık. THY, Avrupa, Rusya ve Arap ülkelerinden turizm beldelerine haftada 60-100 sefer yapacak. Çünkü lüks tatil yapmak isteyen misafiri charter uçakla getiremezsiniz. Bu insanları business uçuşlarla tatil beldelerine getirerek bu seviyedeki turistleri kazanmaya çalışacağız.’’ şeklinde konuştu.

61BC22B8-11DC-47C2-95F8-475B25C42FD5

‘’TÜRKİYE’Yİ KANAAT ÖNDERLERİNE TANITTIRACAĞIZ’’

Türkiye’nin tanıtım stratejisini değiştirdiklerini kaydeden Ersoy, tanıtım şekline yeni bir konseptle devam edeceğini belirterek  ‘’Türkiye’yi kanaat önderlerine tanıttıracağız. Bizi biz değil onlar tanıtacak. Tanıtımlarda ünlüleri, kanaat önderlerini ve popüler isimleri kullanacağız. Tanıtımda reklam yeterli değil. Hem ürünlerimizi hem ünlüleri kullanacağız.’’ dedi

‘’CUMHURBAŞKANI TAM DESTEK VERİYOR’’

Bakan Ersoy, ‘’Turizm Bakanlığının ekonomik gücü nedir?’’ şeklindeki soruya, ‘’Ben sektörden geliyorum. Nelerin eksik olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini çok iyi biliyorum. Bu konuda Cumhurbaşkanımızdan da çok büyük destek alıyoruz. Aldığımız bu destekle bakanlık olarak söz verdiğimiz şeyleri yerine getirebiliyoruz.’’ yanıtını verdi.

Mehmet Ersoy, ‘’Alman gazetecilerin sorduğu Çok büyük kayıp yaşadığınız Almanya pazarı için neler yapacaksınız?’’ sorusuna ise şuna yanıtı verdi:

‘’İSPANYA’YA KAPTIRDIĞIMIZ MİSAFİRİ GERİ ALACAĞIZ’’

Kaybettiğimiz Alman dostlarımızı kazanabilmek için ne gerekmiyorsa yapacağız. İspanya’ya giden Alman misafirin Türkiye’deki standartları bulamadığını biliyoruz. Dolayısıyla Almanya pazarını tekrar kazanabilmek için önümüzdeki aylarda ardı ardına çalışmalar yapacağız ve İspanya’ya kaptırdığımız turisti geri alacağız.

’’MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLE PROTOKOL İMZALADIK’’

Turizm sektörünün 6 aya sıkışmasından dolayı kalifiye personel bulunamadığını dile getiren Mehmet Ersoy, ‘’Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milliği Eğitim Bakanlığı arasında, kalifiye personel yetiştirmek için protokol imzaladık. Turizm liselerinde ve yüksek okullarında okuyan öğrencileri turizm sektöründe değerlendirerek sektöre kazandırmayı hedefliyoruz. Bu öğrencilerimize 6 farklı dilde eğitim vereceğiz. Hem turizm sektörünün eleman ihtiyacını karşılayacak hem de yüksek sezondaki açığı kapatacağız.’’ifadelerini kullandı.

78E0CF20-DE2F-4007-AABB-8E810337859E

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye dönük sosyal medya uyarısı hakkındaki soruya da yanıt veren Ersoy, şunları dile getirdi:

‘’TÜRKİYE 40 MİLYON TURİST İÇİN GÜVENLİ DE DİĞERLERİ İÇİN Mİ GÜVENSİZ?’’

Türkiye’de herhangi bir güvenlik sorunu yok. Türkiye konusunda seyahat uyarısı yapan ülkelerin gerekçelerini anlayamıyorum. Mesela Japonya Türkiye’ye dönük seyahat uyarısını kaldırdı. Diğer Ülkeler ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli. 40 milyon turist için Türkiye güvenli de diğerleri için mi güvensiz?

‘’ÇOK BÜYÜK OTELLER YAPMAYACAĞIZ’’

Turizmde standartları yükselteceklerini söyleyen Bakan Ersoy Şunları söyledi:

Sürdürülebilir turizm ancak kalite ile mümkündür. 300-350 yataktan fazlasına sahip olan otellerde kaliteli hizmet vermek zorlaşıyor. Bundan dolayı, bundan sonra yapacağımız otellerde yatak sayısını bu seviyeye çekeceğiz. 

Yüksek harcama gurubuna mensup turist alabilmek için yeni turizm bölgeleri oluşturacağız. Bunların başında golf, kongre ve spor turizmine ağırlık vereceğiz. 

959C8865-BE46-441D-B2C2-C240D6EC8A99

ROSATİ: KAPASİTEMİZİ SÜREKLİ GENİŞLETİYORUZ

Öger Tours ve Thomas Cook olarak Türkiye’nin 2015’teki turist sayısı rekorunu kırmasına destek olacaklarını belirten Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosario, ‘’2015’te Almanya’dan Türkiye’ye 5.7 milyon turist geldi. Bakanlık tan aldığımız sayılara göre, bu yıl Almanya’dan 4.7 milyon turist sayısına ulaşacağız. Kapasitemizi sürekli genişletiyoruz.’’ dedi. Rosati konuşmasının devamında şunları söyledi:

’’KENDİMİZİ HİÇBİR ZAMAN SADECE TUR OPERATÖRÜ OLARAK GÖRMEDİK’’

‘’2019 yılında Öger Tours yarım asırlık bir şirket olacak. Biz kendimizi hiçbir zaman sadece tur operatörü olarak görmedik. Kendimizi, Türkiye’nin çok yönlü güzelliklerini Almanca konuşlan ülkelerde tanıtan bir Türkiye spesiyalisti olarak görüyoruz. Bir nevimi Türkiye’nin tanıtım ve kültür elçisiyiz. Türkiye’nin tüm güzelliklerini dünyaya taşımaya devam edeceğiz.’’

 Bu Haber 10.11.2018 - 15:08:58 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.