İskender Çayla'dan sert açıklama: Turizmin beline vurulan bir darbedir

İskender Çayla'dan sert açıklama: Turizmin beline vurulan bir darbedir
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin aldığı UBER karşıtı kararlar, seyahat acentelerini de kıskaca alıyor. UKOME'nin kararıyla acentelere, taşınacak yolcuların isimlerinin 12 saat önceden e-rezervasyon sistemine girme zorunluğu getirildi. Kararı değerlendiren İskender Çayla, kararın prtikte uygulanma şansının olmadığını, bunun turizmin beline vurulmuş bir darbe olduğunu ifade etti.


TurizmGüncel

Geçtiğimiz günlerde Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle başlayan UBER karşıtı adımlara İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi de (UKOME) dahil oldu.Turizm Servis Aracı Güzergah Kullanım İzin Belgesi"nin amacı dışında kullanılarak mobil uygulamalar aracılığıyla gayri resmi taşımacılık yapıldığı belirtilen UKOME açıklamasında, yasa dışı taşımacılık ile ilgili olarak alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

*Şoför hariç en az 7 yolcunun, önceden planlanmış ve seyahatin başlangıcından bitimine kadar (iş, gezi, toplantı, tören ve benzeri amaçla) birlikte seyahat etmesi ve bu seyahat listesi taşıtta bulunduracak.

*Taşımacılar grup yolcu olarak taşıyacakları kişilerin isimlerini 12 saat önceden Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün e-rezervasyon sistemine bildirecek.

*Denetimler esnasında e-rezervasyon sisteminde bulunmayan kişilerin taşınması durumunda Turizm Yolcu Taşımacılığı Belgesi geçersiz sayılacak.

*Taşıt üzerinde ayırıcı özellikte Turizm Taşımacılığı ile ilgili Bilgi Bandı (çıkartma) bulundurulacak.

İSKENDER ÇAYLA: PRATİKTE UYGULANABİLİRLİĞİ YOK

UKOME'nin aldığı kararla ilgili TurizmGüncel'a açıklama yapan Delicias Travel & Incensive ve Turquia.com Genel Müdürü İskender Çayla, kararın pratikte uygulama imkanının olmadığını söyledi. Acentelerden istenilen şartları ne kamunun ne taksicilerin ne de başka bir sektörün yerine getirebileceğini kaydeden Çayla, ''Bizim gelen müşteriyi 12 saat öncesinden bir yerlere bildirmemiz olanaklı değil. Uygulama çok büyük bit kargaşaya neden olur. Turist parasını ödemiş seyahat ederken arabadan indireceksin. Bu olacak iş değil. O 4 turisti veya yedi turisti taksiye mi bildireceğiz? Bu, masa başında alınmış ve uygulanabilirliği olmayan bir karar.'' ifadelerini kullandı.

''ALINAN KARAR TURİZMİN BELİNE VURULAN BİR DARBEDİR''

Türk turizminin önünü açacak, turiste doğru hizmetin verilmesini sağlayacak kararların alınması gerektiğine işaret eden İskender Çayla, ''Bu tip kararlar birilerinin çıkarına alınmamalı. Bu bir kere serbest piyasa ekonomisinin ruhuna da aykırı. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde böyle bir uygulama yok. Bu işin sonucunda turist mağdur olur. Alınan karar, turizmin beline vurulan bir darbedir.'' dedi.

''TAKSİCİLERE ŞİRİN GÖRÜNMEK İÇİN ACENTELER MAĞDUR EDİLİYOR''

''Araç bozulduğunda, ya da müşteri aracı beğenmeyip değişiklik istediğinde ne olacak?'' diye soran Çayla, '' Esas kontrol edilmesi gereken, halk arasında yaygın şikayet konusu olan, taksiciler. Bunların kontrol altına alınması gerekiyor. Bizim UBER'le hiçbir işimiz yok. UBER'e kaşı taksicilere şirin görünmek için seyahat acenteleri mağdur ediliyor. Bu kabul edilemez.'' değerlendirmesinde bulundu.


Bu Haber 01.06.2018 - 10:40:18 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.