İş seyahatleri ne zaman normale dönecek?

İş seyahatleri ne zaman normale dönecek?
Yapılan son araştırma, iş seyahatlerinde pandemi öncesine dönmenin o kadar da kolay olmayacağını gösteriyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Eğlence amaçlı seyahatlere nazaran yavaş ilerlese de, iş seyahatlerinde de toparlanma başladı. Ancak yapılan araştırma, iş seyahatlerinin 2025'ten önce 2019 seviyesine dönemeyeceğini gösteriyor.

İş seyahatleri önümüzdeki 2 yılda yüzde 50 büyüyecek

BrainTrust'un yaptığı son Tourism Barometer araştırmasına göre, iş seyahatleri önümüzdeki iki yılda yüzde 50 büyüyecek. Ancak sektörün korona öncesine (2019'a) dönmesi 2025'ten önce mümkün olmayacak. Araştırmaya göre ayrıca, büyük fiyat savaşları yaşanacak olsa da, pandemi sonrası iş seyahatlerinde uzmanlaşan seyahat acentelerinin pazar payı yüzde 60 artacak.

2019 seviyesine 2025’te ulaşacak

Rapora göre iş seyahatleri bu yıl 2019'un yüzde 52'sine ulaşacak. 2022 ve 2023'te güçlü toparlanmanın devam etmesinin beklendiği iş seyahatleri, 2023'ün sonunda 2019'un yüzde 83'üne ulaşacak. Sonraki iki yılda da ılımlı büyüme sağlaması beklenen iş seyahatleri 2025 yılına gelindiğinde 2019 seviyesine ulaşacak.

business_travel

Uzmanlar, iş seyahatlerindeki büyümenin lokomotifinin AB genelindeki aşı kampanyası ve dijital aşı sertifikası olacağı konusunda hemfikir.

Yeni seyahat nedenleri

İş seyahatlerinin yeni nedenleri arasında, pandemi döneminde bir eğilim olarak ortaya çıkan, işçileri bir araya getirme amaçlı daha fazla toplantılar yer alacak. Aynı zamanda, stratejik etkinliklerin, daha az sayıdaki insanı daha sık bir araya getirmesi bekleniyor. Avrupa Birliği ve diğer ülkeler arasında ortak politikalarla ilgili değişim programları olacak, bleisure (iş+tatil) gezilerinin de artması bekleniyor.

Riskler de var

Öte yandan rapor, 2022 ve 23 yıllarında iş seyahatlerini olumsuz etkileyebilecek, acil sağlık durumları gibi, bir dizi olumsuz etkenden bahsediliyor. Bir diğer tehlike ise, aşıların yeni varyantlara karşı etkisiz olması ve buna mukabil toparlanmanın yavaşlaması.Bu Haber 07.06.2021 - 21:27:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.