İrfan Önal açıkladı: İşte Türkiye'nin 2018 tanıtım stratejisi

İrfan Önal açıkladı: İşte Türkiye'nin 2018 tanıtım stratejisi
Bu yıl 7'ncisi düzenlenen Uluslararası Resort Kongresinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, bakanlığın 2018 sezonunda izleyeceği tanıtım planlamaları hakkında bilgiler paylaştı.


TurizmGücel


Turizm konusunda meselenin düğümlendiği yerlerden birinin de tanıtım ve pazarlama olduğunu kaydeden İrfan Önal, Türkiye'nin bu işi kamu kaynakları ile yaptığına dikat çekti. Başka ülkelerde bunun kamu-özel ortaklığında yağıldığını belirten Önal, ''Bir yerde yazmasa da kamu-özel sektör işbirliğini defacto olarak uygulamaya çalışan bir kurumsal kültürümüz var.'' dedi.''KARMAŞIK YAPIDAN SIYRILMAYA ÇALIŞIYORUZ''

2018 yılına turizm sektörü ile beraber imaj ve destinasyon tanıtım çalışmaları yürüteceklerini kaydeden Önal, ''Eksik işler de yaptık ama tecrübe de biriktirdik. Son 4 yılda tanıtımda karmaşık yapıdan sıyrılmaya çalışıyoruz. Global reklam kampanyamızı Turkey Home olarak sürdürüyoruz. En güçlü aracımız ise sosyal ve dijital medyadır. Herkesin önem verdiği ve üzerinde durulan bir konu bu. Pozitif bir hikaye ile kendimizi anlatmaya çalışıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

''70 TUR OPERATÖRÜ İLE İŞ BİRLİĞİ YAPIYORUZ''

Turkey Home kampanyası ile Türkiye'yi anlatmaya çalıştıkalrını anlatan İrfan Önal, ''Daha fazla üretmemiz ve bireylerle iletişime geçirmemiz gerekiyor. Klasik reklamlardan da vazgeçmedik. Klasik reklamlar olmazsa olmaz. 2018 için Avrupa’da yoğunlaşmak üzere 70 tane tur operatörü ile işbirliği yapıyoruz. Birlikte reklamlar yaparak tur operatörlerinden bilgiler alıyor ve onların pazarlama faaliyetlerine kamu olarak katkı sağlamaya çalışıyoruz. 2018’de de Avrupa pazarlarındaki bütçelerimizi artırmayı planladık. Tanıtım anlamında sokağa inmeyi planlıyoruz ve bu çerçevede tur operatörleri ve acentelerin faaliyetlerine destek olmanın yollarını arıyoruz.'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin günün teknolojilerini kullanarak milyonlarca insana ulaşma imkanı olduğunu ifade eden Önal, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

''DESTİNASYON MERKEZLİ TANITIM''

''2018 yılında Utrecht fuarında Türkiye standı ile değil Antalya standı ile karşılaşacaksınız. ITB Berlin’de de bu böyle olacak. Destinasyona yönelik çalışmalarımızı daha zeki hale getirip bundan sonraki evrede destinasyon örgütlenmesi konusunda tecrübe kazanmak istiyoruz. Tematik yıllarımız var aynı zamanda. 2018 Troia yılı şlan edildi. Bu tür çalışmaları da yoğunlaştıracağız. Çanakkale bölgesinde çok çağdaş bir müze açılacak. Bunu PR iletişimizin merkezine alıyoruz. Yurt dışında ilgi çekecek konu budur. Türkiye’nin bu yatırımı yapması çok önemlidir. Çin ve Hindistan konusunda da çalışıyoruz. Burada neler yapacağız nasıl değerlendireceğiz ve oralardaki kapasiteyi Türkiye’ye nasıl taşırız bunun çalışmalarını yapıyoruz.

''İNSANLARA DOKUNACAK FAALİYETLERE ÖNEM VERECEĞİZ''

Türkiye'nin gastronomi potansiyelini görünür kılmak için çabalarımız var. Önemli platformlarda yer alıyoruz ve yer almaya da devam edeceğiz. Türkiye 3. Turizm evresinde kurgulayacağı pazarlama ve tanıtım boyutundaki tecrübeyi masanın üzerine şeffaf bir şekilde yayıp bundan sonraki çalışmalara örnek olacak. Dünya ne yapıyorsa onu alıp süzüp ülkemize taşıyacağız. 2018 yılında kültürel anlamda da tanıtım çalışmalarımız devam edecek. İnsanlara dokunacak faaliyetlere önem vereceğiz. Bunları da sizlerle paylaşacağız.”
Bu Haber 01.12.2017 - 09:37:06 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • turizimci - 01.12.2017 - 11:20

    sayin genel mudurum biz 2017 yakit destek tesviklerinden hala 1 kurus alamadik . siz tesvikleri verin biz nasil reklam yaacagimizi biliyoruz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.