İran-Irak sınırında 7.3'lük deprem, bilanço ağırlaşıyor

İran-Irak sınırında 7.3'lük deprem, bilanço ağırlaşıyor
Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği bölgede 7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk belirlemelere göre depremde 341 kişi hayatını kaybederken, 6 bine yakın kişi de yaralandı.


Irak-İran sınırına yakın bir noktada bulunan Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada 7.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi tarafından yerin 34 km altında meydana geldiği belirlenen depremde, ilk belirlemelere göre 341 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 6 bin kişi de yaralandı. Bölgeden gelen haberlere göre, çok sayıda kişi de enkaz altında bulunuyor.

7 ÜLKEDE HİSSEDİLDİ

Richter ölçeğine göre 7.3 şiddetinde olan deprem, Irak ve İran'ın yanı sıra, Türkiye, Suriye, Kuveyt, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedildi.CAN KAYIPLARININ BÜYÜK KISMI KERMANŞAH'TA

Can kaybının büyük bölümümünün İran'ın Kermanşah vilayetine bağlı Irak sınırına 15 kilometre mesafedeki Sarpol-e Zahab kasabasında meydana geldiği belirtiliyor. Bölgede 2003 yılında meydana depremde de 26 bin kişi hayatını kaybetmişti.

GÖÇÜK ALTINDA ÇOK SAYIDA İNSAN VAR

İran devlet televizyonuna konuşan Kermanşah Eyaleti Vali Yardımcısı Mücteba Niykkerdar da göçük altında çok sayıda insan bulunduğunu dile getirdi. Niykkerdar, "Sabah günün ağarmasıyla helikopterlerle köylerde hasar tespit çalışmaları yapılacak. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediyoruz" şeklinde konuştu.  Kermanşah eyaleti valiliğinden yapılan açıklamada, deprem nedeniyle eyalette 3 gün yas ilan edildiği duyuruldu.

IRAK'TA EN AZ 7 KİŞİ ÖLDÜ

Irak'ta depremden en az 7 kişinin yaşamını yitirdi, 50'den fazla kişi de yaralandı. Deprem, Türkiye'de Hakkâri, Van, Muş, Batman, Diyarbakır, Malatya ve Şırnak’ta da hissedildi.

TÜRKİYE TEYAKKUZA GEÇTİ

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan deprem sonrası Twitter'dan yaptığı açıklamada, 'Adana ve Mersin Şehir Hastanelerimiz olası hasta ve yaralı sevki için teyakkuza geçirilmiştir. Şırnak, Ş.Urfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerimizde birer adet ağır iklim tipi Sahra Hastanesi hazırlanmıştır. Afetzedelerin gerektiğinde kara ve hava ambulansları ile sevki için 10’u 4 sedyeli olmak üzere 40 kara ambulansı hazır beklemektedir. Sağlık Bakanlığı olarak milletimiz adına Irak ve İran halkları için her türlü yardıma hazırız. Tüm afetzedelere geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.

KIZILAY YARDIM GÖNDERDİ

Türk Kızılayı Doğu Anadolu Bölge Afet Yönetim Merkezi, Irak’taki depremin ardından harekete geçti. Muş’un Hasköy ilçesindeki depolardan Irak’a gönderilmek üzere ilk etapta bin adet çadır tırlara yüklenmeye başlandı.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Kızılayı Doğu Anadolu Bölge Afet Yönetim Merkezi Müdürü Baran Akar, Irak’taki depremin ardından harekete geçtiklerini söyledi. Akar, “Depremin hemen ardından depolarımızı açtık ve çadırları tırlara yüklemeye başladık. İlk etapta bin adet çadır göndereceğiz” dedi.


Bu Haber 13.11.2017 - 09:29:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.