İngiltere’de turizm sektörü 17 Mayıs’a hazırlanıyor

İngiltere’de turizm sektörü 17 Mayıs’a hazırlanıyor

Zorunlu olmayan seyahatlerin 17 Mayıs'ta sınırlı bir şekilde başlamasının beklendiği İngiltere'de, talebin hızlı bir şekilde toparlanması bekleniyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 17 Mayıs'ta 'kısmi bir açılma' olacağını açıkladı. İngiliz hükümetinin bazı destinasyonlara dönük 'zorunlu olmayan seyahat' yasağını kaldırması bekleniyor.

İngiltere'nin trafik lambası sistemine göre hangi ülkenin hangi kategoride yer alacağının bu hafta belli olması bekleniyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 'yeşil liste'den düşme tehlikesi ortaya çıkan destinasyonlarla ilgili iki hafta öncesinden uyarı yapılabileceğini açıkladı.

17 Mayıs'ta sınırlı bir açılma olacağı, destinasyonlara ilişkin kategorilerin 2 veya 3 hafta bir gözden geçirileceği ve haziran başından veya ortasından itibaren 'yeşil' kategorideki ülke sayısının artırılacağı kaydedildi.

Temkinli bir açılma olacak

Hükümete yakın bir kaynak, '' Temkinli bir açılma olacak. Her hafta veya her 2 veya 3 haftada bir listelerin gözden geçirileceğini öğrendik. Gözden geçirmelerin 3 haftadan daha kısa sürelerde yapılmasını umut ediyoruz.'' dedi. Kaynak, kategoriler arasında hızlı geçiş olmaması (bir anda yeşilden kırmızıya) için gözden geçirmenin daha sık yapılması gerektiğini ifade etti.

Listeler birbiriyle örtüşecek mi?

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Portekiz ana karası, Madeira, Yunan Adaları, Rodos Kos, Zakynthos, Korfu, Girit; Kanarya Adaları ve İsrail'e dönük zorunlu olmayan seyahatlere karşı uyarıda bulundu ancak Dışişlerinin yaptığı uyarı ile yeşil listenin ne kadar örtüşeceği de merak konusu.

İngiliz turizm sektörü ise, tüm zorluklara rağmen sezona ilişkin umutlu. 17 Mayıs'ın aslında uzun bir sürecin başlangıcı olduğunu belirten turizmciler, bu sürecin sektörün umduğundan daha uzun süreceğine dikkat çekiyor. Ancak buna rağmen talebin hızla toparlanacağı görüşündeler.

Sektörün en büyük çekinceleri

Ülkelerin liste değişikliğinin iki haftada bir yapılacak olmasını memnuniyetle karşılayan turizmciler, insanların büyük çoğunluğunun tatile çıkabileceği görüşünde.

İngiltere'de sektörün en büyük çekinceleri ise anlık aç-kapa durumu ve Covid-19 testlerinin çok pahalı olması. Planlama ve ileriyi görebilmeyi gerektiren bir sektör olan turizm, bu anlık kararlar nedeniyle büyük kayıplar yaşıyor.Bu Haber 05.05.2021 - 13:21:48 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Mert Yazan - 07.05.2021 - 11:46

    Türkiye kırmızı listede.Dönüşte 10 gün karantina otel de kişi başı 1750 £ verecek.Hiçbir ingiliz bunu vermez.Peki bunun sorumlusı kimler?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.