İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Brexit'i onayladı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Brexit'i onayladı

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına ilişkin yasa tasarısı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından da onaylandı. Bu yılın aralık ayından itibaren İngiltere, AB'den tamamen ayrılmış olacak.


Uzun süredir Avrupa Birliği ve İngiltere'nin gündemini işgal eden Brexit'te sona yaklaşıldı. İngiltere'nin AB'den resmen ayrılmasının hukuki temelini teşkil eden tasarı, Kraliçe'nin onayıyla yasalaşarak yürürlüğe girdi.

İngiltere ile AB arasında varılan Brexit anlaşmasına göre, ülke 31 Aralık'a kadar fiilen birliğin üyesi kalacak ancak siyasi karar mekanizmalarında yer almayacak. Bu geçiş döneminde taraflar kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına varmak için müzakere yürütecek.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre İngiltere'nin geçiş dönemini uzatmak istemesi halinde en geç haziran ayında talepte bulunması gerekecek. Ancak Johnson hükümeti, uzatma talep etmeyeceğini ve bir anlaşmaya varılsa da varılmasa da ülkeyi AB'den 31 Aralık'ta bütünüyle ayıracağını ilan etmiş bulunuyor.Bu Haber 24.01.2020 - 09:08:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.