İngiliz turistlerin çevreciliği lafta kaldı

İngiliz turistlerin çevreciliği lafta kaldı

İngiltere Sivil Havacılık Otoritesinin yaptığı araştırma, tüketiciler arasında bir norma haline gelen çevreye dönük endişelerin rezervasyon yaparken eyleme dönüşmediğini ortaya koydu.


Turizm Güncel - Dış Haberler

İngiltere Sivil Havacılık Kurumu (CAA) tarafından yapılan araştırma, çevre konusunda kaygı duyan İngilizlerin rezervasyon sırasında bu kaygıyı unuttuğunu ortaya koydu.

“Çok azı rezervasyon sırasında çevreyi dikkate alıyor”

İki bin yetişkin İngiliz ile yapılan araştırma, çevreyle ilgili kaygılara ve havacılık sektörünün çevreyi olumsuz etkilediğine dair genel inanca rağmen, yolcuların çok azının rezervasyon esnasında çevreyi dikkate aldığını gösteriyor. Buna göre katılımcıların yüzde 55'i kendisini 'çevre bilincine sahip' yüzde 85'i de çevre sorunlarının önemli olduğunu söyledi. Katılımcıların yüzde 86'sı uçak yolculuğunun çevreyi olumsuz etkilediği belirtirken, yüzde 55'i bu etkilerin önemli olduğunu, yüzde 59'u da havacılığın çevreye dönük etkilerini iyi anladığını ifade etti. Bunların yüzde 82'i, hava yolu şirketlerinin çevresel bilgileri paylaşması gerektiği görüşünde.

Çevreye dair etki ve davranışlarını abartıyorlar”

Buna karşın araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 17'si karbon denkleştirmeyi, yüzde 25'i karbon ayak izini ve yüzde 27'si de karbon emisyonunu açıklayabildi.

CAA tarafından hazırlana raporda "Giderek artan sayıda tüketici havacılığın çevresel etkileri konusunda endişe duyduğunu ve bu konuda daha fazla bilgi almaktan memnuniyet duyacağını belirtse de, tüketiciler uçamanın çevresel etkilerine dair anlayış ve değerlendirmelerini abartıyor." ifadelerine yer verildi.

“Tatil satın alırken daha farklı bir zihniyete bürünüyorlar”

Araştırmacılar, insanların tatil satın alırken diğer satın almalara göre daha farklı bir zihniyete büründüğünü tespit etti. Buna göre seyahat rezervasyonu sırasındaki heyecan ve beklenti çevresel endişelerin önüne geçiyor.

Araştırma bulguları, tüketicilerin yüzde 36'sının seyahat planlarken uçuşun çevreye etkilerini düşündüğünü gösterse de CAA "Bu konuda kendini güçlü ve kararlı görenler bile bu duyguyu davranışlarına yansıtmıyor." değerlendirmesini yaptı.

“Düzenli olarak uçanlar bunu makul görüyor”

Uçma davranışının güçlü bir şekilde kökleştiğine dikkat çeken CAA, pek az şeyin gezi rezervasyonu yapmanın heyecanı ve deneyimin önüne geçtiğini vurguladı.

Düzenli olarak uçan insanların büyük kısmı bunu makul görüyor ve bu tutumunu değiştirmek için bir neden görmüyor. Katılımcıların yüzde 55'i yılda en az bir defa uçtuğunu beyan ediyor.Bu Haber 24.01.2023 - 15:27:34 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.