İngiliz hükümeti Türkiye için turistlere 'terör' uyarısı mı yaptı?

İngiliz hükümeti Türkiye için turistlere 'terör' uyarısı mı yaptı?
İngiltere'de yayın yapan bazı gazeteler, İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye ilişkin olarak yaptığı yeni seyahat güncellemesini ''Türkiye'de terör saldırısı ihtimali yüksek'' başlığıyla okuyucularına duyurdu. Söz konusu gazeteler arasında, The Sun, Express ve Mirror gibi gazeteler de yer alıyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

İngiltere'nin Türkiye seyahat tavsiyeleri bölümünde uzun süredir 'standart' olarak paylaşılan 'Türkiye'de terör saldırıları olabilir' notunun, İngiliz medyası tarafından, bakanlığın yeni yaptığı ve seçimleri konu alan seyahat tavsiyesinde özellikle ön plana çıkarıldığı görüldü.Mirror söz konusu seyahat güncellemesini ''Bakanlıktan Türkiye için 'terör saldırıları ihtimali yüksek, kalabalıklardan uzak durun'' başlığıyla okuyucularına duyurdu.

''TERÖR UYARISI'' DİYE DUYURDULAR

The Sun Gazetesi ise haberi, ''Türkiye'ye seyahat etmek güvenli mi? Türkiye'deki seçimler öncesi seyahat tavsiyeleri'' diyerek aktardı. Gazetenin haberinde, ''Türkiye'de 2016 yılında bir darbe girişimi oldu ve hala terör saldırısı riski var.'' ifadeleri kullanıldı.

Express gazetesi ise, Dışişleri Bakanlığının açıklamasını, ''Türkiye seyahat tavsiyesi: Terör saldırısı ihtimali güçlü'' ifadeleriyle okurlarına aktardı.

İngiltere'nin Türkiye seyahat uyarıları bölümünde, ''terör saldırılarının görülme ihtimali yüksek'' ifadesi uzun bir süredir bulunuyor. Buna karşın, bakanlığın yaptığı son seyahat tavsiyelerinin merkezinde yaklaşan seçimler yer alıyor.

YAPILAN UYARI SEÇİMLER İÇİN

Bakanlığın Türkiye seyahat güncellemesinde, ''Türkiye'de 24 Haziran'da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılacak. Bu nedenle ülkede büyük yürüyüşler ve protestolar olabilir. Büyük yürüyüşlerin olduğu yerlerden uzak durun ve yerel otoritelerin tavsiyelerine uyun.'' deniliyor.

YANIT İNGİLTERE'NİN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN GELDİ

İngiltere'nin Ankara misyonu başkan yardımcısı Jennifer Anderson, twitter hesabından FCO'nun Türkiye seyahat güncellemesini şu mesajla paylaştı:

''Türkiye'deki İngiliz seyahatçiler: Türkiye seyahat tavsiyelerimiz, 'seçim öncesi kalabalıklardan uzak durmayı' içerecek şekilde güncellendi. Bu, standart bir tavsiyedir. Türkiye'de güvenli bir tatil geçirmenizi dilerim.''
Bu Haber 08.06.2018 - 11:17:37 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.