İmamoğlu duyurdu: 2027 Avrupa Oyunları İstanbul'da yapılacak

İmamoğlu duyurdu: 2027 Avrupa Oyunları İstanbul'da yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2027 Avrupa Oyunları'nın İstanbul'da yapılacağını duyurdu


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane İBB Başkanlık Binası'nda bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Ali Kiremitçioğlu, Avrupa, Dünya Şampiyonu Olimpik Kareteci Serap Özçelik Arapoğlu ve Avrupa, Dünya Şampiyonu Olimpik Tekvandocu Nafia Kuş Aydın katıldı.

Cumhuriyet’ten Gökhan Kam’ın haberine göre, İmamoğlu basın toplantısında yaptığı konuşmada 2027 Avrupa Oyunları'nın İstanbul'da yapılacağını duyurdu.

İmamoğlu yaptığı açıklamada, “Bugün İstanbul için tarihi bir günün sevincini yaşıyoruz. 2027 Avrupa Oyunları, İstanbul’da gerçekleştirilecek. Bu etkinlik, İstanbul’a çok önemli bir sportif değer katacak. 2023 yılında başladığımız temaslar kısa sürede sonuç verdi. Birçok kez başvurulmasına rağmen bugüne kadar çok branşlı spor etkinliğine ev sahipliği yapmamış İstanbul için bu çok önemli bir gelişme.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu ayrıca imza töreninin yerel seçimler nedeniyle ileriki haftalara erteledikleri bilgisini verdi.

Avrupa Oyunları, Avrupa Olimpiyat Komitesi'nin (EOC) 2012'de aldığı bir kararla, 4 yılda bir yapılan, kıtanın en büyük olimpik organizasyonu.

Asya, Pan-Amerikan, Afrika, Pasifik Oyunları’nın ardından beşinci kıta Olimpik organizasyonu oldu ve böylece dünya üzerindeki tüm kıtalar kendilerine ait olimpiyatlara sahip oldu.  Avrupa’daki 50 ülkenin tamamı (Birleşik Krallık tek bayrak altında katılıyor) oyunlarda boy gösteriyor.

EOC, her üye ülke komitesine bir davet mektubu göndererek süreci başlatıyor. Aday ülkeler, taleplerini EOC'ye aktarıyor. 

Komitenin görevlendirdiği isimler tarafından gerekli teftişler yapılıyor. EOC Genel Kurulu'nda adaylıklar görüşüldükten sonra ev sahibi seçiliyor.Bu Haber 27.03.2024 - 11:53:43 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.