İlker Aycı: THY 600 milyon dolar kaybedecek

İlker Aycı: THY 600 milyon dolar kaybedecek

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yerde yatan Boeing 737 MAX uçakları nedeniyle, THYnin satış geliri hedefini 14 milyar dolardan 13.4 milyar dolara indirdiklerini açıkladı.


''İç hatlarda 40, dış hatlarda 60 uçuş kestik''

Gazetecilerle bir araya gelen İlker Aycı, THY ile ilgili açıklamalarda bulundu. THY'nin aldığı 24 737 MAX'tan 12'sinin yerde, 12'sinin de Seattle'da olduğunu belirten Aycı, ''Bu uçakları otoparka çekelim diye almadık. Uçaklar yerde durdukça bakım maliyetleri oluyor. 737 MAX'ların yerde olması nedeniyle iç hatlarda 40, dış hatlarda ise 60 uçuş kestik, hedeflerimizi revize ettik.'' dedi.

Hedefler revize edildi: Önümüzdeki yılın bütçesini nasıl yapacağız?

Daha önce yüzde 7 olarak belirlenen kapasite artışını yüzde 4'e, 80 milyon yolcu hedefini 76 milyona ve 14 milyar dolar olan gelir hedefini 13.4 milyar dolara revize ettiklerini kaydeden Aycı, ''24 uçak yerde, 25 tanesi de gelecek. 50 uçak bir havayolu için fotoğrafı epey değiştirir. Biz önümüzdeki yılın bütçesini nasıl yapacağız? Avrupa'daki birçok havayolu firması da bu olaydan dolayı yıllık hedeflerini küçülttü. Temennimiz bu işi Boeing'in bir an önce çözmesi." diye konuştu.

''Daha fazla gelir var deyip uçakları dış hatlara koydular''

Rakip hava yolu şirketlerinin geliri daha yüksek diye iç hat uçuşlarını arttırıp uçaklarını dış hatlara yönlendirdiğini kaydeden Aycı, ''Rekabet ettiğimiz diğer taşıyıcılar, daha önceki tavan fiyatın düşüklüğüne dayanamayıp 20-25 uçağı iç hatlardan çekip ‘Daha fazla gelir var’ deyip dış hatlara koydular. Asıl bilet fiyatlarının yükselmesinin sebebi budur. THY, politikası ‘İç hatlardan uçakları çekip dış hatlara koyup kâr edelim’ olmadı. Uçabildiğimiz tüm havalimanlarına uçuyoruz. Üstelik 24 uçağımız yerde olduğu halde... Ama MAX krizi yaşamayan şirketlerin neden iç hat uçuşlarını azaltıp fiyatların yükseldiğini izah etmesi gerekiyor. Umarım düzenleyici kurumlar önlem alır.” dedi.

450 lira tavan fiyat 2020'de düşük kalabilir

İç hatlardaki fiyat tartışmalarına da değinen İlker Aycı, ‘’Şu anki tavan fiyat tek yönde iç hat için 450 lira. Giderlerimizin önemli bir bölümü dövizle olduğu için bu rakam önümüzdeki yıl düşük kalabilir. Bu sektörün karlılığı tek haneli. TL kazanıp yakıt, uçak ve havalimanı giderlerini dövizle ödeyince bu karlılık fazla yönetilebilir olmuyor.’’ dedi.Bu Haber 23.10.2019 - 09:59:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.