İlker Aycı: Diğer hava yolu şirketlerinden ayrıştık

İlker Aycı: Diğer hava yolu şirketlerinden ayrıştık
Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, koronavirüsün havacılık sektörüne ve THY’ye etkileri ile ilgili değerlendirme yaptı.2020 yılını değerlendiren Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, tarihin en ağır krizinin en ağır kayıplarının yaşandığı bir yıl olduğunu belirtti.

‘’İşten çıkarmadık maaşlarda indirim yaptık’’

Dünyanın diğer bayrak taşıyıcı hava yolu şirketlerinin bir yandan devlet yardımı alıp bir yandan da işçi çıkararak tasarruf etmeye çalıştığını belirten Aycı, ‘’Biz Türk Hava Yolları olarak bunlardan daha farklı bir biçimde ayrıştık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın huzurunda son noktasını koyduğumuz sendikalarla olan süreci tamamlayarak, çalışanlarımızla belli bir ücret indirimi karşılığında çalışanlarımızın ve şirketimizin karşılıklı fedakarlığı ile markamıza ve çalışanlarımıza sahip çıktık. Hiç kimseyi işten çıkarmadan, arkada bırakmadan bu süreci; markamıza, şirketimize, bayrağımıza, birbirimize ve ailemize dört elle sarılarak bu süreçten kuvvetlenerek çıkmak ve fırsatları değerlendirmek anlamında ileriye doğru adımlar atarak çıktık.’’ dedi.

‘’Kargoya ağırlık vererek krizi fırsata çevirdik’’

THY’nin bu dönemde kargıya ağırlık vererek krizi fırsata çevirdiğini anlatan İlker Aycı, ‘’Bu süreç içerisinde uçaklarımızı ciddi anlamda yere indirmek zorunda kaldık. Dünyadaki diğer hava yolu şirketleri gibi. Yere indirdiğimiz yolcu uçaklarımızın bir kısmını hemen kargo uçağına çevirdik ve kargo taşımacılığına ağırlık vererek krizi fırsata çevirerek kargoyu dünyada en hızlı büyüten şirket konumuna geldik. Aynı zamanda da yolcu uçaklarını kargo uçağı olarak kullanan şirketler arasında öncü olduk ve başlatan olduk.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Avrupalı şirketler THY’den 10 kat daha fazla zarar etti’’

Pandemi döneminde Avrupalı taşıyıcıların Türk Hava Yolları’ndan 10 kat daha fazla zarar ettiğini ileri süren İlker Aycı, ‘’Avrupa'da en çok giderlerini kısan ve en fazla tasarruf sağlayan şirket olmayı da başardık. Giderlerimizi yüzde 53 kısarak bu anlamda Avrupa'daki lider şirket olduk. Üçüncü çeyrek sonu bilançolarımız açıklandığında; Avrupalı taşıyıcıların Türk Hava Yolları'ndan 10 kat daha fazla zarar ettikleri görüldü. Zararları bizden çok daha büyük oldu. Türkiye'ye hizmet ihracatında en önemli döviz getirici şirket olarak 1 numarayı alan Türk Hava Yolları ailesi, sorumluluğunu bu alanda da yerine getirmeye devam ediyor. Toplam tüm şirketleriyle 65 bin istihdamla birlikte THY, Türkiye'nin 5 büyük istihdam şirketinden de biri haline geldi.’’ dedi.Bu Haber 31.12.2020 - 18:20:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Nhjyy - 20.04.2021 - 09:08

    Ne işten çıkarmaması 381 kişinin ise iade davasi açması nasıl ilkel aycı bey birde kalkıyorsun neymis docodan işten çıkarılanlar için olmaması lazimmis yok yazı gönderdim diyorsun doconun yönetim kurulu başkanı kim yönetim kurulu başkanı onayı olmadan nasıl cikartilirsin

  • hjjhjhjh - 23.01.2021 - 03:05

    ne maas dusurmesı ılkel aycı bey 17 18 19 maddelerıyle attıklarının sayısını belırtsene 381 kısı mı

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.