İlker Aycı: Bu fiyatlarla uçmak THY’nin sağlığını bozar

İlker Aycı: Bu fiyatlarla uçmak THY’nin sağlığını bozar
Havacılıkta maliyetlerin arttığını belirten THY Yönetin Kurulu Başkanı İlker Aycı, iç hatlarda 450 TL tavan fiyatla uçmanın THY’nin ‘sağlığına’ zara vereceğini öne sürdü.

Bu tavan ücretleriyle uçmak şirketin sağlığını bozar

İç hat uçuşlarının başlama tarihi yaklaşırken, merak edilen konuların başında bilet fiyatları geliyor. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, hava yolu ulaşımında artan maliyetler karşısında ezilmemek için bir dizi tedbir aldıklarını belirtti. Aycı, “Otobüs yolculuklarında bile tavan ücreti 500 TL olarak belirlendi. Uçaklarda iç hatlarda bu ücret Ekim 2019’da belirlenen şekliyle tek yön 450 liraydı. Bu tavan ücreti ile uçmak şirketin sağlığını bozar” ifadelerini kullandı.

Maliyetler çok yükseldi

Hürriyet gazetesinden Uğur Cebeci’ye konuşan İlker Aycı, ‘’Maliyetlerimiz çok yükseldi. Bugün otobüs yolculuklarında bile tavan ücreti 500 TL olarak belirlendi. Uçaklarda iç hatlarda bu ücret Ekim 2019’da belirlenen şekliyle tek yön 450 liraydı. Bu tavan ücreti ile uçmak şirketin sağlığını bozar. Biz önce yolcularımızın, sonra çalışanlarımızın ve bir o kadar önemli şirketimizin sağlığını düşünüyoruz. Bu üçlü için elimizden ne geliyorsa fazlasıyla yapacağız. Şu anda dünyada 22 bin uçaktan yüzde 90’ı yerde. Bu durum maliyetleri çok yükseltti.

İç hatlarda ve 2 saatlik dış hatlarda ikram kalkıyor

İç hatlarda ve iki saate kadar olan uçuşlarda ikramı kaldıracaklarını ifade eden İlker Aycı, sonrasında ikramı kademeli olarak ikramı artıracaklarını ve ambalajlı ikram yapacaklarını söyledi. Aycı ayrıca, ikram olmayan uçuşlarda, yolcuların uçakta ikram satın alabileceklerini de kaydetti.

Düzelmesi 1-3 belki de 5 yıl alacak

Uçuşlada orta koltuğun boş bırakılmasının uygulamada sürekliliği olmayacağını kaydeden Aycı, yüzde 60-66 dolulukla uçmanın şirketin sağlığına zarar vereceğini ileri sürdü. Bugün yaşananların düzelmesinin 1-3 belki d 5 yıl alacağını söyleyen Aycı, bu düzenlemelerle yolcu sayısının arttırılamayacağını, kar elde edilemeyeceğini ifade etti.

Maaşlarda ‘ayarlama’ yapacak

THY çalışanlarının maaşlarında kesintiye gidileceğinin sinyalini de veren İlker Aycı, ''Bir birim maaş alanla 20 birim maaş alanlar arasında ayarlamalar gerekli oluyor. Bir birim alana dokunmamak için belki 20 birim ya da altına alınan maaşlarda oynamalar gerekecek. Yaratılacak imkanlarla en düşük seviyede maaş alan çalışanlarımızın ayakta kalmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Personel için 2020 sonuna kadar direneceğiz. Maaşlarla ilgili sendikalarla görüşmeleri sürdürüyoruz. İstihdamı korumaya çalışıyoruz.'' açıklamasında bulundu.

Uçuş yaklaşıp doluluk arttıkça fiyat yüksliyor

Bilet fiyatlarının maliyetlerin ortaya konması sonrasında belirlendiğini kaydeden İlker Aycı, ''Uçağın bir saatlik uçuş maliyeti de önemli bir baz. Sonra uçulacak hattaki mesafe ve uçak tipi göz önüne alınarak ortaya bir fiyat çıksa da rakiplerin uyguladıkları fiyatlarda baz olarak alınıyor. Fiyatları arttırması açısından uçuşun direkt yapılması, gidiş-geliş tarihleri arasındaki süreler de önemli. O hattaki doluluk oranları gibi birçok neden fiyat belirleme çarkında yer alıyor. Genellikle kampanyalarda belirli sayıda koltuk fiyatı düşük tutulup, erken bilet alımı teşvik ediliyor. Ama uçuş yaklaştıkça ve doluluk arttıkça fiyatlarda yükseliyor. Bu yüzden uçakta yan yana oturan iki yolcunun bile aynı gün, aynı saatte uçmalarına rağmen birbirinden farklı ödemelerle bilet aldıkları ortaya çıkıyor. Havayolu şirketleri bilet fiyatlarını aşağı ya da yukarı sık sık güncelliyorlar. Hem doluluğu arttırmak hem de daha yüksek fiyatla satış imkânlarını arıyorlar. Ekonomi ve business sınıfları arasında da fiyat farkı için belli bir mantık aramakta yanlış. Bazen business fiyatları ekonominin üç-dört kat ve hatta daha fazlası olabiliyor.Bu Haber 27.05.2020 - 10:33:07 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Belma Öksüz - 28.05.2020 - 08:41

    merhaba almanyafa yasayan biri olarak yazin izine gelmek istedimizde bile ikisenede bir zor gidiyoruz izine ve biletlerimizi yaz sezonuna getirmemeye calisiyorduk bu sene ise hayal bile edemiyoruz bilet fiyatlari sezonda zaten pahaliydi üstünede zamlarin gelmesi hepten hayalimizi kirdi sizde haklisiniz ama bi aileden 4 kisinin gittigini düşündüğünde bi 4 sene daha calis gurbette diyo hayat

  • Gökhan tan - 27.05.2020 - 06:09

    Sağlığınızı bozmayın ucmayın sağlıklı kalın

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.