İflas veya hayatta kalma: Rus operatörlerin gözü bu düzenlemede

İflas veya hayatta kalma: Rus operatörlerin gözü bu düzenlemede
Rusya'da iptal edilen turlarla ilgili düzenleme yolda. Hükümet, koronavirüs nedeniyle yapılamayan turlar içi iade yerine kupon uygulamasını hayata geçirmeyi hedefleyen bir tasarıyı onayladı. Tasarının yasal hüküm kazanabilmesi için Devlet Duması tarafından da onaylanması gerekiyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Rusya'da binlerce turizm şirketinin beklediği düzenleme nihayet tamamlandı. Hükümet, koronavirüs nedeniyle yapılamayan turlar için acentelerin müşteriye iade yerine kupon vermesini öngören tasarıyı kabul etti. ''Acil kriz önlemleri'' çerçevesinde alınan kararların en kısa sürede Devlet Duması'nın onayına sunulacağı belirtildi.

Seyahat kuponu verilmesi gündemde

Hazırlanan 'acil durum' tasarısının turizmle birlikte başka sektörleri de kapsadığı belirtiliyor. Tasarı beklendiği şekilde kabul edilirse, tur operatörleri; yapılamayan turlar için müşteriye para iadesi yapmak yerine, ileride kullanılmak üzere, eş değerde bir seyahat kuponu verme olanağı eld etmiş olacak.

Düzenleme yapılmazsa binlerce tur şirketi iflas eder

Rusya'daki tur operatörleri ise, yasanın beklendiği şekilde değil de, müşteriye ödeme yapmayı zorunlu kılacak şekilde çıkması durumunda, binlerce tur operatörünün ve acentenin iflas edeceği uyarısında bulunuyor. Tur operatörlerinin müşteriden aldığı paraları hava yolu şirketlerine, otellere ve diğer servislere ödediğini belirten tur şirketleri, edindikleri izlenimin, devletin bu sorunu çözmek istediği ve bu kolaylığı sağlayacağı yönünde olduğunu ifade etti.Bu Haber 07.05.2020 - 15:10:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.