İç pazar için 3 kötü, bir iyi haber

İç pazar için 3 kötü, bir iyi haber
Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, erken rezervasyon döneminin mart ayında sona erebileceğini söyledi. Bu yıl yerli turist sayısında artış beklemediklerini ifade eden Küçükyılmaz, otel fiyatlarının ise yüzde 30 yükseleceğini dile getirdi. Küçükyılmaz ayrıca, erken rezervasyoda yüzde 40 talep artışı olduğunu da söyledi.


2018 yılında oluşan dış talep nedneiyle Türkiye'de otel doluluklarının arttığına değinen tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, buna bağlı olarak erken rezervasyon döneminin Mart ayında sona erebileceğini söyledi. Yerli turistin sıkıntı yaşamamak için erken rezervasyonlarını bir an önce yaptırmalarını öneren Küçükyılmaz, 4 kişilik bir ailenin erken rezervasyon ile 1.500-2.000 TL civarında tasarruf edebileceğini ileri sürdü.

2018 yılının üçüncü çeyreği itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,5 artışla 36 milyon ziyaretçinin Türkiye’ye geldiğini belirten Koray Küçükyılmaz, Avrupa’dan gelen ziyaretçi sayısındaki artışın devam ettiğini, bu trend sürdüğü takdirde 2018 yılı sonunda ülkeye gelen ziyaretçi sayısının 45 milyona ulaşabileceğini ifade etti. Küçükyılmaz bu rakamın, Türkiye turizm sektörünün en iyi performans gösterdiği ve 41 milyon ziyaretçi ağırladığı 2014-15 sezonundan da yüksek olduğunu ifade etti.

2018 İLE BENZER RAKAMLAR

İç pazarda 10-12 milyon kişi arasında bir tatil hacmi olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Küçükyılmaz, 2019 yılında da bu rakamların benzer olacağını ve dış pazarlardan gelen yoğun talep nedeni ile iç pazardaki turist sayısında artış beklemediklerini ifade etti.

''EB DÖNEMİ KISA SÜREBİLİR, FİYATLAR YÜZDE 30 ARTACAK''

Küçükyılmaz, otellerin doluluk oranları nedeniyle bu yıl erken rezervasyon döneminin daha kısa sürebileceğinin de sinyalini verdi. 2019 yılında 36 günlük tatil izni imkanı bulunduğunu hatırlatan ve erken rezervasyon yaptırmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları gerektiğini ifade eden Küçükyılmaz, şunları söyledi: “Önceki yıllarda otellerin doluluk oranları yüksek değildi; oteller müsaitti. Bu nedenle erken rezervasyon dönemi de daha uzun sürerdi. Ancak bu sene erken rezervasyon dönemi Mart ayı sonunda bitecek gibi görünüyor. Dolayısıyla erken rezervasyon ile yüzde 50’lere varan indirimlerden faydalanmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.”

Öte yandan 2018 yılında otellerdeki ortalama fiyatların yüzde 30 civarında yükseldiği de kaydedildi.

ERKEN REZERVASYON TALEBİNDE YÜZDE 40 ARTIŞ

Şirket olarak önceki yıllardan farklı olarak bu sene erken rezervasyon kampanyasında %40 civarında talep artışı beklediklerini de söyleyen Küçükyılmaz, artan fiyatlardan etkilenmek istemeyen tatilcilerin erken rezervasyona ilgisinin daha fazla olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.


Bu Haber 20.11.2018 - 11:27:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.