İBB ve Ulaştırma Bakanlığı arasında usulsüz havalimanı taşımacılığı tartışması

İBB ve Ulaştırma Bakanlığı arasında usulsüz havalimanı taşımacılığı tartışması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İETT tarafından yapılan havalimanından şehir merkezine ulaşım hizmetleri ihalesi yapma yetkisini Danıştay’ın ‘yürütmeyi durdurma’ kararına rağmen genelgeyle İBB’den aldı.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 5216 sayılı yasa ile İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) verilen “Bütün toplu ulaşım hizmetlerini yapma, yaptırma ve planlama” yetkisini yayımladığı genelgeyle çiğnedi.

Cumhuriyet’ten Gökhan Kam’ın haberine göre, yargıya taşınan hukuksuzluk, Sabiha Gökçen Havalimanının ulaşım hizmetleri ihalesiyle başladı.

Havalimanından şehir merkezine olan ulaşım hizmetleri ihalesi İETT tarafından yapılıyordu.  Ulaştırma Bakanlığı 2021/5 sayılı genelge yayımlayarak taşımacılık hizmeti verilmesi için ihale açma yetkisini İBB’den alıp havalimanını işleten özel şirketlere verdi.

İBB’nin, 2011’de Sabiha Gökçen Havalimanına taşımacılık yapılması için açtığı ihaleyi Havabüs kazandı. Genelgenin ardından havalimanını işleten şirket de ihale açıp ulaşım hizmetlerini Havaist firmasına verdi. 

Genelgeye dayanılarak yapılan ihalede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının belirlediği koşullar da dikkate alınmadı. Genelgede bulunan, “Bakanlık yetkisi olması, yer tahsisi yapılması, UKOME kararı olması” şartlarına karşın ihaleyi kazanan Havaist firması, UKOME kararı olmadan çalışmaya ve gelir temin etmeye başladı.

Danıştay 8. Dairesi, genelgenin yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada; “Kanunla Belediyelere verilen yetkiyi ortadan kaldıracak şekilde yorumlanamaz” diyerek bakanlığın yayınladığı genelgenin yürütmesinin durdurulması yönünde karar verdi.

Danıştay 8'inci Dairesinin kararına ve UKOME kararının olmamasına rağmen Havaist firması Sabiha Gökçen Havalimanındaki ulaşım faaliyetlerine devam ediyor.

İBB ise usulsüz şekilde kent içerisinde durak açan, yolcu alan ve taşımacılık yapan şirkete karşı idari para cezaları kesmeye başladı.Bu Haber 19.08.2022 - 13:35:36 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • İett

    Yak 25.12.2022 - 09:03

    Orada büyük rant var ibb bırakırlar I Bilal Erdoğan varken

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.