İBB ile İstanbullu otelciler arasında ne oluyor?

İBB ile İstanbullu otelciler arasında ne oluyor?
Türkiye Otelciler Birliği’nin, sağlık çalışanlarını konaklatmak amacıyla otellerde oda isteyen İBB’ye olumsuz yanıt verdiği iddiası, sektörde tartışma yarattı. TÜROB yaptığı bir açıklam ile iddiayı yalanlarken, İBB ve iddianın sahibi Bahattin Yücel, konuya ilişkin açıklama yaptı.

TurizmGüncel - Özel

İstanbul Turizm Platformu Direktörü Özcan Biçer ve Turizm Eski Bakanı Bakanı Bahattin Yücel, İstanbullu otelcilerle İBB arasında yapılan görüşmelere ilişkin TurizmGüncel’e bilgi verdi.

''Talebimizi sözlü olarak ilettik''

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sağlık çalışanlarını otellerde konaklatmak amacıyla bir dizi görüşme yürüttüğünü belirten Özcan Biçer, bu çerçevede Türkiye Otelciler Birliği ile de görüşüldüğünü söyledi. TÜROB’un aynı zamanda İstanbul Turizm Platformu’nun üyesi olduğunu kaydeden Biçer, İBB’nin sağlık çalışanlarlarını konaklatmak amacıyla resmi bir yazıyla talepte bulunmadığını, ancak bu isteği TÜROB Başkanı Müberra Eresin’e sözlü olarak ilettiğini ifade etti.

''Ekrem İmamoğlu yarın çağrı yapacak''

Müberra Eresin’in kendilerine, otellerin çoğunun kapalı olduğunu ve konunun Sağlık Bakanlığı’nın genelgesi çerçevesinde düşünülmesi gerektiğini söylediğini ifade eden Özcan Biçer, ‘’İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yarın bizzat çağrı yapacak. Tavırlarının ne olacağını en net o zaman göreceğiz.’’ dedi.

''İstanbul Otelciler Esnaf Odası 1100 oda sözü verdi''

Gelinen noktada sağlık çalışanlarının kendi yemeklerini pişirip, çamaşırlarını yıkayabileceği konaklama seçeneklerinin öne çıktığını kaydeden Biçer, ‘’İstanbul Otelciler Esnaf Odası ile konuştuk. Bize 1100 oda sağlama sözü verdiler. TÜROB’un çatısı altındaki oteller büyük tesisler ve oralarda bu tip olanaklar yok. Bu nedenle belki de o otellere hiç ihtiyaç kalmayacak.’’ açıklamasında bulundu.

''TÜRSAB’la da görüşüyoruz, kimin ne emek verdiğini göreceğiz''

Konuyla ilgili olarak TÜRSAB’la da görüştüklerini ve sağlık çalışanlarının hastane-konaklama tesisi arasındaki transferleri için destek sözü aldıklarını kaydeden Özcan Biçer, ‘’Sağlık çalışanlarının hem daha rahat işe gidip gelmeleri, hem de virüsün diğer insanlara bulaşmasını engellemek amacıyla bu tip bir tedbir düşünülüyor. Bunların hepsi değerlendiriliyor.’’ şeklinde konuştu.

Bahattin Yücel: TÜROB olumsuz yanıt verdi

Konuyu ilk olarak sosyal medyada gündeme getiren Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel ise, TÜROB’un İBB’nin teklifine önce ‘düşünelim’ dediğini, sonrasında ise olumsuz yanıt verdiğini söyledi. Yücel, ‘’Sonra öğrendim ki, Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarını parayla yatırmak istemiş ama almamışlar. TÜROB’un yaptığı açıklamasındaki ‘gerçeği yansıtmıyor’ ifadesi doğru değil.’’ değerlendirmesinde bulundu.

''İstanbul’da konaklayacak yer mi yok?''

Kapalı denilen otellerin rezervasyon almaya deva ettiğini ileri süren Bahattin Yücel, ‘’Yurt dışından gelenler, 3 saatlik mesafede, Kırklareli'deki öğrenci yurduna götürülüyor. Umreden gelenler içn gece yarısı kız çocukları yurtlarından çıkarılıyor. İstanbul’da konaklayacak ye mi yok, ayıptır. İBB’nin bu isteğine olumsuz yanıt verenler, ‘İBB su paralarını almasın’ diyebiliyor.’’ dedi.

TÜROB açıklama yapmıştı

Konuyla ilgili olarak dün TÜROB tarafından da bir açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklama şöyle:

''Bazı sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Bilindiği üzere Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamanın ardından, 24 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Covid-19 salgın hastalığının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında; “sağlık hizmeti veren kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kuruluşlarında çalışan personelden, isteyenlerin Sağlık Bakanlığı’nın organizasyonuyla görev yaptıkları bölgedeki kamuya ait sosyal tesislerde konaklayabilecekleri” belirtilmiştir.

İstanbul’daki “konaklama tesislerinin sağlık personeline barınma imkanı tanımadığı” yönündeki haber ve yorumlar tamamen asılsızdır.

TÜROB’a bu konuda bugüne kadar herhangi bir resmi kurum ya da kuruluştan anılan mahiyette bir talep gelmemiştir.

En çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu böyle bir dönemde, talep edilmesi halinde üyelerimiz ile süratli bir şekilde istişare ederek, sağlık ve hijyen şartlarının güvenli bir standartta oluşturulması, otellerde çalışan ve konaklayan diğer kişilerin sağlığına yönelik herhangi bir risk oluşturmayacak şekilde, imkanlarımız dahilinde devletimizin ve milletimizin yanında olmaya, elimizden gelen her türlü yardım ve desteği sunmaya hazır olduğumuzu bildirmek isteriz.''

 Bu Haber 26.03.2020 - 18:23:44 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.