IATI’den o iddiaya ilişkin açıklama: Gerçeğe aykırı haber

IATI’den o iddiaya ilişkin açıklama: Gerçeğe aykırı haber

IATI’nin yükümlülüklerini getiremediği için IATA tarafından defoult edildiğine ilişkin haberle ilgili şirkette açıklama geldi. Haberin gerçeğe aykırı olduğunu ileri süren IATI, yaşanan problemin IATA’nın yeni ödeme sistemiyle acentelere getirdiği ek yükümlülere itiraz edilmesi ve konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmasıyla ilgili olduğu kaydedildi.


IATI tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bir internet gazetesi tarafından, şirketimizin “defoult” olduğu iddiasıyla yapılmış olan gerçeğe aykırı haber karşısında, kamuoyunu bilgilendirmek ve aydınlatmak zorunluluğu doğmuştur.

Faaliyet gösterdiği pazarın işlem hacminin önemli bir kısmına sahip olan şirketimiz yıllar içerisinde sağlıklı bir büyüme ivmesi göstermiştir. 

IATA’nın yeni bir ödeme sistemine (New Gen ISS) geçme kararı alması, sadece şirketimizi değil, sektörde faaliyet göstermekte olan tüm acenteleri etkilemektedir ve IATA’nın tek taraflı iradesiyle yapmaya çalıştığı bu değişiklik, tarafımıza ciddi ek yükümlülükler doğurmaktadır.

IATA ile yaptığımız görüşmelerde, bu değişikliklerin taraflar arasında süregelen ticari ilişkiye ve ticaretin doğasına aykırı olduğu belirtilmesine ve gerçekçi bir beklenti olmadığı vurgulanmış olmasına rağmen IATA’nın konu hakkındaki tutumunda ve tavrında maalesef bir değişiklik olmamıştır. 

IATA’nın, şirketimizle imzaladığı sözleşmeye ve sürdürdüğü ticari ilişkinin dinamiklerine aykırı olan bu tek taraflı taleplerine göz yummayı kabul etmemiş ve konu hakkında hukuki süreci başlatmış bulunmaktayız.

Hukuki süreç sonuçlanana kadar herkesin müsterih olması ve beklemesi en uygun tavır olacaktır.

Şirketimiz ve grup şirketlerimiz tüm ticari faaliyetlerine hiçbir aksaklık olmadan devam etmektedir.

Saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarızBu Haber 17.10.2019 - 19:51:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Ahmet Erenkol - 18.10.2019 - 12:40

    IATA'nın yeni teminat, ödeme şekliyle Türkiyede acente kalmayacak.Bu konuda Iati haklı, IATA'nın bu sistemle havayollarının riskini sıfıra indirmek istemesi ve tek taraflı düşünmesi inanılır gibi değil, peki acenteleri havayolu iflaslarina karşı niye korumaya alamıyor?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.