İşte IATA'nın iati'den istediği teminat tutarı?

İşte IATA'nın iati'den istediği teminat tutarı?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından biletleme sisteminden çıkrılan IATI, konuyla ilgili olarak hava yolu şirketlerine bir yaz gönderdi. Yazıda, IATA'nın iati'den istediği teminat tutarını 23 milyon dolardan 48 milyon dolara yükseltmek istediği belirtildi.


Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA), iati'den istediği teminat tutarı belli oldu. Iatı tarafından hava yolu şirketlerine gönderilen bir mektupta, IATA'nın hali hazırda 23 milyon dolar olan teminat tutarını 48 milyon dolara yükseltmek istediği, bunun da iş ve ticaretin gerçekliğine aykırı olduğu ifade edildi.

İşte iati'nin hava yolu şirketlerine gönderdiği o yazı:

''Son zamanlarda şirketimiz IATI Turizm Ticaret A.Ş.’nin IATA ile yaşadığı sorunlar hakkında tarafınızı doğrudan bilgilendirerek konuya ilişkin gerçekleri paylaşmak isteriz.

Şirketimiz uzun yıllar seyahat teknolojilerine yatırım yapan, çağımız yazılım olanaklarını en iyi şekilde kullanan ve global ölçekte faaliyet gösteren bir seyahat şirketidir. Yapılan yatırımlar sonucu ticari hacimlerimiz yıllar içerisinde büyümüş ve 75 ülkede yazılım çözümlerimiz kullanılmaya başlanmıştır.

Bu gelişmeler sonucu artan ciromuz IATA ile olan ilişkilerimizin de boyutunu büyütmüş ve kendilerine verilen teminatlar yıllar içinde düzenli olarak yaklaşık 20 kat artırılmıştır. IATA, verilen teminatlara bağlı olarak, Türkiye’de faaliyet gösteren acentelere bir birimlik teminat mektubuna karşılık iki birim kredi açmıştır. Şirketimiz de bu kriterlere uymuş ve bu kapsamda satış yapmıştır.

Bir süre önce IATA yeni ödeme sistemine (New Gen ISS) geçeceğini açıklamış ve acenteleri bilgilendirmeye başlamıştır. Açıklıktan uzak bu bilgilendirmeler karmaşa yaratmıştır. Yeni sisteme geçiş tarihi olan 16 Ekim yaklaştıkça IATA taleplerini netleştirmeye başlamış ve tarafımızdan gerçeklikten uzak isteklerde bulunmuştur.

IATA 23 Milyon USD olan teminatımızı 16.9.2019 tarihinde 65.5 Milyon USD’ye çıkarmamızı istemiş, itirazımız üzerine bu rakam 58 Milyon USD’ye düşürülmüştür. Yürütülen görüşmeler sonucu IATA son olarak toplam teminatımızın 17 Ekim 2019’a kadar 48 Milyon USD’ye yükseltilmesini istemiş, aksi takdirde yaptırım uygulayacağını bildirmiştir.

Kendilerine, bu durumun yaptığımız işin ve ticaretin gerçekliğine aykırı olduğu anlatılmış ve makul bir satış/ödeme planı sunulmuştur. Bu planın uygulanması ile yıl sonuna kadar teminat ile satış arasındaki makasın azaltılması öngörülmüştür. Tüm çözüm önerilerimiz IATA tarafından reddedilmiş ve IATA tarafından uzlaşmacı olmayan bir tutum sergilenmiştir.

IATA bu süreçte çözüm bulmaktan çok ilişkileri koparmaya yönelmiş, iyi niyetten uzak ve ne yazık ki tehditkar bir dil kullanmıştır.

Örneğin yazışmalarımızda şu ifadelerle karşılaştık:

«Care to share your thoughts? Anything that counter my anxiety that this is a snowball growing ever bigger? Or maybe a better analogy is a bubble that will burst at some point…

I’d assume you heard about recent developments with “IATI Lebanon”… I expect airlines starting connecting the dots soon and the pressure on IATI Turkey will be high.»

IATA yetkilisinin 19.9.2019 tarihli e-mailinden

IATA’nın taleplerinin şirketimizin varlığını tehdit eden bir hal alması ve şirketimiz için ciddi zarar riski oluşturması üzerine yönetim kurulumuz, konuyu tüm boyutlarıyla değerlendirerek IATA ile ilişkilerin askıya alınmasına karar vermiştir. Bu bağlamda 16 Ekim tarihinde yapılacak ödeme de dondurulmuş ve bu durum IATA’ya bildirilmiştir. Bunun üzerine IATA, 17 Ekim’de sistemimizi kapatarak satış yapmamızı engellemiştir.

Tüm bu süreçte şirketimiz çözüm bulmak için azami çabayı göstermiş, buna karşılık çözümden uzak bir tavır sergileyen IATA uzlaşmaz tutumunu değiştirmemiş ve adeta sistemimizi kapatmak için çaba harcamıştır.

Tarafımıza yönelik hukuka aykırı bu uygulamayı kabul etmeyen şirketimiz, uğradığı zararların tazmini amacıyla yasal yollara müracaat etmiş ve yetkili Türk mahkemelerinde IATA’ya karşı tazminat davası açmıştır. Buna paralel olarak IATA ile müzakerelerimiz de devam etmektedir. Bu hafta içerisinde taraflar arasında kapsamlı ve geniş katılımlı bir toplantı gerçekleşecektir.

Son olarak şunu önemle belirtmek isteriz ki, şirketimiz tüm ticari faaliyetlerine devam etmekte ve finansal yükümlüklerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmektedir. Fortune 2019’un «Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi» listesinde 111. sırada yer alan şirketimizin gerek çalıştığımız iş ortaklarımız gerekse bankalar nezdinde herhangi bir sorun yaşaması söz konusu değildir.

Sizlerden beklentimiz, uzun yıllardır devam etmekte olan ticari ilişkimizi dikkate alarak aramızdaki güveni muhafaza etmeniz ve IATA ile olan sürecin sonuçlanmasını beklemenizdir. Bu süreç içerisinde sizinle çalışmaya devam etmek istediğimizi özellikle vurgulamak isteriz.''Bu Haber 21.10.2019 - 12:07:43 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Önemli degil - 22.10.2019 - 04:29

    Bu isi temiz ve hilesiz yapan kisilere birakin, daha iyisini yapsinlar. Ben IATA olsaydim bunlarin hattini coktan kesmistim. Baskalari Teminatini yerine getirirken, oyun kuralarina uyarken, IATI'ye özel hak mi vermek gerekir, yok arkadaslar, birakin baskalari daha iyisini yapsin diyorum. Zaten IATI'yi balon gibi sisirdiler, Fortune 500'se sahte sayilari ile girmislerdi, yani, önce Balon gibi sisir, baskalarini gagalamaya calis, sonrada aglamaya basla.

  • Elena Mincheva - 22.10.2019 - 06:57

    Bu yorumları yazan bence İATİ bin kendisi sanırım, burada mağdur edebiyatı oynayarak kendisini kurtarmaya çalışıyor. Ama zor gibi, çünkü ona biçilen kaftan maalesef büyük gelmiş.

  • ERTUGRUL İNAN - 21.10.2019 - 07:33

    Haberler geldikçe olaylar günyüzüne çıkmaya başlıyor. 23 milyon dolar teminat içerdeyken yetinmeyip bunu 48 milyon dolara çıkarmak hangi ticaret anlayışına ve ahlakına uygundur bilmiyorum. bu devirde hangi banka bu kadar büyük bir teminat verir. banka tüm servetini ortaya koysa bunun altından kalkamaz. saolsun ne turizm bakanımızdan, ne TURSAB yönetiminden, ne de devletimizden bu konuda bir adım geliyor hepimiz oturmuşuz IATA ne diyecek ona bakıyoruz. türkiyede binlerce seyahat acentesini magdur etmek ülkemize ne kazandıracak bilemiyoruz. umarız en kısa zamanda problemin çözülmesidir.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.