Hüseyin Başaran: Antalya'da otel almadığım için çok şanslıyım

Hüseyin Başaran: Antalya'da otel almadığım için çok şanslıyım
Başaran Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran, son dönemde turizm ve yatçılık alanında önemli yatırımlar yaptıklarını ifade etti. Trabzon'daki otelin krizden hiç etkilenmediğini söyleyen Başaran, ''Bodrum Ramada’ya yüzde 50 Türk, yüzde 50 yabancı geliyor. Daha çok İngilizler, Araplar. Bu yazı göreceğiz. Antalya’da otel almadığım için sanırım çok şanslıyım. Kış sezonunda çok sayıda kurumsal şirketin toplantısını yapıyoruz. 700 kişilik konferans salonumuz var. Bu kış da bizim için çok iyi geçti.'' şeklinde konuştu.


1930’lu yıllarda fındıkçılıkla işe başlayan Başaran Grubu, gıda, enerji, turizm, finans ve yatçılık alanlarında büyüyor. Grubun başında ailenin 3’üncü kuşak temsilcisi Hüseyin Başaran var. Avrupa’nın en büyük kompozit teknelerini yapan, Anadolu’nun en büyük oteli Trabzon Ramada’nın sahibi Hüseyin Başaran, Hürriyet'ten Elif Ergu'ya konuştu. Başaran, turizm yatırımları hakkında da bilgi verdi.

Söyleşinin ilgili kısmını sizlerle paylaşıyoruz:
 
''Turizm yatırımlarına nasıl başladınız? 
 
- Rehberlik yaptığım dönemden beri hayalini kurduğum bir işti. Antalya ve İstanbul’a bakıyordum. Dedeman Grubu Bodrum’daki oteli satınca uygun bulduk. Yanındaki arazileri de alıp, oteli yeniledik. Ramada Grubu’yla da anlaştık. 
 
TEKNE BOYUTU BÜYÜYOR
 
Yatçılık da var. Tekne siparişleri nasıl gidiyor? 
 
- CMB Yachts şirketimin adı. Can ve Mina... Çocuklarımın adlarının baş harfleri. Avrupa’nın en büyük kompozit teknelerini yapıyoruz. Bir Suudi prens 3 tekne siparişi için geldi. Umarım onları yapmak bize kısmet olur. 47 metre 3 tekne yaptıracak. Niye aynısından ve 3 tane bilmiyorum. Dünyanın en ünlü tasarımcılarından biriyle çalışıyoruz, Espen Oeino. Monaco’da ofisi var. Dünya çapında iş yapıyoruz ve İtalyanlara göre maliyetlerimiz daha düşük. Türkiye’nin bu alanda ilerleyeceğine eminiz. 
 
2015 zor bir yıldı, sizi hiç etkilemedi mi? 
 
- Çok üzücü olaylar yaşandı. Ancak örneğin yatçılık. Bu sektöre zaten çok zenginler ilgi gösteriyor. Onlar etkilenmiyor. Tekne boyutları da büyüyor. 65-70 metre sipariş verenler hem dünyada hem de Türkiye’de çoğaldı.
 
UÇAĞI SAATİ 7 BİN DOLAR KİRALIYOR
 
Havacılık şirketi de kurmuşsunuz... Var mı o konuda da büyüme planlarınız?
 
- Bir uçağım var. 15 kişilik. Onu kiraya veriyorum. Hem de kendim Trabzon, Antalya, İstanbul ve Bodrum arası sürekli uçuyorum. Saati 7 bin dolar kiraya veriyorum kendim kullanmadığımda. Bir uçak daha almayı şimdilik düşünmüyorum. 
 
'ANTALYA'DA OTEL ALMADIĞIM İÇİN ŞANSLIYIM'

Bu sene turizm sektörü en kötü yıllarından birini geçirecek gibi görünüyor. Sizin otelinizde durum nasıl?
 
- Bodrum Ramada’ya yüzde 50 Türk, yüzde 50 yabancı geliyor. Daha çok İngilizler, Araplar. Bu yazı göreceğiz. Antalya’da otel almadığım için sanırım çok şanslıyım. Kış sezonunda çok sayıda kurumsal şirketin toplantısını yapıyoruz. 700 kişilik konferans salonumuz var. Bu kış da bizim için çok iyi geçti.
 
TRABZON'A 45 MİLYON EURO’LUK OTEL YAPTI, KRİZDEN ETKİLENMEDİ
 
Memleketiniz Trabzon’da otel yaptınız. Nasıl gidiyor?
 
- Bölgenin en büyük oteli oldu. Trabzon’a yatırım yapmak benim değil Amerikalıların aklına geldi. Ben orada böylesine büyük bir otele ihtiyaç olduğunu görememiştim. Amerikalılar, ‘Trabzon’da kalacak otel yok’ dediler. Ramada Grubu bir lokasyona girerken çok iyi araştırıyor. Kışın, yazın inen uçakları listelemişler, ikna ettiler. Araplar filan da eklenince kolay kabul ettim. 1.5 yılda yaptık. Sahili çok güzel. 360 odalı.
 
Ne kadarlık bir yatırım yaptınız?
 
45 milyon euroluk. 1200 kişilik konferans salonu var. Misafirlerin yüzde 90’ı Körfez ülkelerinden geliyor. İranlılar Nevruz’da çok geldi. Yazın yüzde 100 doluyuz ve fiyatlarımız İstanbul fiyatlarında. Şu günlerde de iyi çalışıyor. Terör olaylarından da hiç etkilenmedik. Trabzon’da turizm baltalanmadı. Sanırım en doğru turizm yatırımını yapmışız. Gelenler Sümela Manastırı, Uzungöl’ü geziyor. En az 4-5 gün kalıyorlar. Otelde kumsalda voleybol turnuvaları yapılıyor, su sporları var, jet ski yapılıyor. Antalya gibi. 100 palmiye ağacı diktik. Trabzon’da palmiye de yetişiyor.''

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayınız.Bu Haber 16.04.2016 - 06:21:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.