Hollanda’nın Türk turistlerden transit vize istediği iddia edildi

Hollanda’nın Türk turistlerden transit vize istediği iddia edildi

Hollanda’dan aktarmalı olarak başka ülkelere gitmek isteyen Türk turistlerden transit vize istendiği iddia edildi.


Hollanda hükümetinin Türk turistleri ve yolcuları etkileyecek bir karar aldığı ifade ediliyor. Sosyal medyada yayılan haberlerde Hollanda hükümetinin Amsterdam’dan aktarma yapacak Türk vatandaşlarından “transit vizesi” isteyeceği iddia edildi. Bu iddia, Hollanda hükümetinin resmi internet sitesi nederlandwereldwijd.nl’de doğrulandı. Bu internet sitesinde Hollanda ve Hollanda’ya seyahatlerle ilgili sorulara resmi yanıtlar veriliyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, 1 Aralık 2022’den itibaren geçerli olacak kural kapsamında Amsterdam Schiphol Havalimanından aktarma yaparak AB ya da Schengen bölgesi dışında bir yere seyahat edecek Türk vatandaşlarının Hollanda’dan transit vizesi alması gerekecek.

Hollanda hükümetinin neden böyle bir karar aldığı henüz bilinmiyor ve bu konuda da Hollanda hükümetinden bir karar gelmedi. Daha önce Hollanda üzerinden aktarma yaparak başka bir ülkeye uçacak Türk vatandaşlarının herhangi bir vize almasına gerek yoktu.

Vize uygulamasından bazı Türk vatandaşlarının ise muaf olacağı duyuruldu. Schengen vizesi olanların ya da Kanada, ABD ya da Japonya’dan alınmış vizeleri olanların transit vize almasına gerek kalmayacağı belirtilirken Andorra, Schengen bölgesi ülkeleri, Kanada, Japonya, San Marino, ABD ile birlikte bazı Karayip ülkelerinde oturma izni olanlardan bu vizenin istenmeyeceği de duyuruldu.

Öte yandan diplomat ya da resmi görevde bulunanlar ile pilot ve havayolu personellerinin de bu vizeyi almasına gerek kalmadığı aktarıldı.

Turizm üzerine yayın yapan internet sitelerinde yer alan haberlerde Hollandalı yetkililerin, “Biletinizi 1 Aralık 2022’den önce almış olsanız bile bu kurala uymak zorundasınız” dediği belirtildi.

Türkiye’den Amsterdam aktarmalı olarak Meksika ve Küba gibi vize isteyen ülkelere giden Türk vatandaşları bu gibi ülkelerden turistik vizesi olsa bile uçağa alınmayabilir. Öte yandan Brezilya, Arjantin ve Uruguay gibi vize istemeyen ülkelere yine aktarmayla gidecek Türk vatandaşlarının aktarma yapmasına izin verilmeyecek.

Hollanda çok az sayıda ülkeden transit vize talep ediyor. Bu ülkeler arasında Afganistan, Bangladeş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka, Küba, Gine, Nepal, Sierra Leone, Güney Sudan, Sudan, Suriye, Yemen ve Gine Bissau Cumhuriyeti yer alıyor.Bu Haber 28.11.2022 - 09:19:29 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.