‘’Hem yanlış hem de ahlaksız bir adım’’

‘’Hem yanlış hem de ahlaksız bir adım’’
Kayakapı Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler, Neon Tours ve Key Tours markaları ile ABD’de tur operatörlüğü yapan ve Kapadokya’da Ariana Lodge Hotel’i işleten Koray Edemen’in, Kayakapı Premium Caves ismini kullanarak Google’da reklam yaptığını belirterek yapılanın hem yanlış hem de ahlaksız olduğunu söyledi.

Kayakapı Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler turizm sektörünü internet dolandırıcılarına karşı uyardı. Firmasının uğradığı haksızlığı dile getiren bir yazı kaleme alan Dinler, turizm sektörünü de, bu kişi ve firmaları ifşa etmeye ve onlara karşı hukuki girişimlerde bulunmaya çağırdı.

Kayakapı Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve KAPTİD Başkanı Yakup Dinler’in kaleme aldığı yazı şöyle:

“Hayatımıza son 20-25 yılda giren en önemli teknolojik yenilik olarak dikkat çeken internet, turizm sektöründe de gücünü her geçen gün arttırıyor. Öyle ki, teknolojiye ayak uyduramayan turizm işletmeleri, parça parça sistemin dışına itiliyor.

Fakat internetin doğru kullanımı çok önemli. Olayı mikroya indirgeyip, bir örnekle açıklamak istiyorum. Kapadokya’da bulunan tüm oteller aynı pastadan pay almaya çalışıyor. Yeri geliyor daha fazla pay almak için hizmet kalitesini arttırıyor (doğru adım) veya fiyat düşürüyor (yanlış adım) ya da “teknolojik arsızlık” yapıp başka bir otelin adını kullanarak, kendi web sayfasına misafir çekmeye çalışıyor (hem yanlış hem ahlaksız bir adım).

Konumuz, tam da bu verdiğim üçüncü örnek. Bir çoğumuz piyasadaki en önemli internet arama motoru olan Google’ın reklam platformu olan ‘Google Ads’e reklam vermiştir. Bildiğiniz gibi Google Ads aracılığıyla reklam vermek istediğinizde, önce bir kampanya oluşturursunuz. Sonrasında, kampanya ayarlarını yapar ve bütçesini belirlersiniz. Son olarak da, kampanyalara bağlı reklam grupları oluşturur ve bu reklam gruplarını da anahtar kelimelere bağlarsınız. Böylece bu anahtar kelimeler bir kullanıcı tarafından aratıldığında, sizin reklamlarınız Google’ın belirlediği reklam algoritması kapsamında son kullanıcıya gösterilmeye başlar 1.

Açıkçası biz de kendi işletmemiz olan Kayakapi Premium Caves - Cappadocia olarak, Google reklamlarını birçok kez kullandık ve zaman zaman da kullanmaya da devam ediyoruz. Bu gayet normal, çünkü teknoloji gelişimi ile beraber firmaların reklam bütçelerinin büyük bir kısmı internete kaydı.

Diyelim ki, Kapadokya’da yeni bir otel açtınız ve bu otelin internet ortamında görünür olmasını istiyorsunuz. Özellikle Dünya’da en çok kullanılan arama motoru olan Google’da bir kullanıcı otelinizin adını yazdığında ya da “Kapadokya Otel, Ürgüp Otel vb.” kelimelerini kullanarak arama yaptığında listelenmek istiyorsunuz. Fakat, ne kadar isteseniz de arama sonuçlarında bir türlü çıkmıyor ve Google tarafından listelenmiyorsunuz.

Google tarafından üst sıralarda listelenebilmenizin iki yolu var:

1-) SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yapmak. Bu zaman alır, uzmanlar tarafından yapılması gerekir ve süreklilik ister. En güzeli bedavadır, Google’a para ödemeniz gerekmez. Tabii kendi kaynaklarınızla bunu yaptığınızı ve dışarıdan bir firmadan yardım almadığınızı varsayıyorum. Bu şekilde parasal maliyeti olmasa da zaman ve efor maliyetleri vardır.

2-) Google Ads aracılığıyla reklam vermek. Bu yöntem ile bütçeniz ve kalite puanınız çerçevesinde hemen otelinizi görünür hale getirebilirsiniz

Böyle bir durumda otelinizi hızlıca Google’da listelemek için atılacak en mantıklı adım, reklam vermektir.

Yukarıda anlattığım gibi; ilgili kampanyaları, reklam gruplarını, reklamları ve anahtar kelimeleri oluşturursunuz, buraya bir bütçe belirlersiniz ve reklamlarınız gösterilmeye başlar 3. Olay burada biter. Bunu eminim bir çok meslektaşım yapmıştır.

Fakat ne yapmamalısınız?

Anlatayım ve örneklendireyim. Üstelik vereceğim örnek, farazi değil. Dün yaşadım ve bu yazıya da konu ettim.

Seyahat teknoloji devi Expedia Group’un bünyesinde barındırdığı “Travelocity” diye bir markası var. Genelde yüksek gelir grubundaki ABD’li misafirler seyahat rezervasyonlarını gerçekleştirmek için bu siteyi kullanıyor. Haliyle birçok otel de bu OTA’da listelenmiştir ve pastadan pay almaya çalışır.

Fakat ne yapmamalısınız?

Anlatayım ve örneklendireyim. Üstelik vereceğim örnek, farazi değil. Dün yaşadım ve bu yazıya da konu ettim.
Seyahat teknoloji devi Expedia Group’un bünyesinde barındırdığı “Travelocity” diye bir markası var. Genelde yüksek gelir grubundaki ABD’li misafirler seyahat rezervasyonlarını gerçekleştirmek için bu siteyi kullanıyor. Haliyle birçok otel de bu OTA’da listelenmiştir ve pastadan pay almaya çalışır.

‘Kayakapı Travelocity’ yazdığınızda karşınıza, ‘Ariana Lodge’ isimli tesis çıkıyor

Dün bir dostumdan aldığım bilgiye istinaden Google’da şu ibareyi “Kayakapı Travelocity” yazdım ve arama tuşuna bastım. Çıkan sonuç şu: Kapadokya’nın Uçhisar bölgesinde hizmet veren Ariana Lodge isimli tesis, bizim markamız olan “kayakapi” ismi arattırıldığında, kendi web sayfasına yönlendirilen reklam vermiş. Üstelik reklam vermekle kalmamış, sayfanın başlığını da “kayakapi cave hotel” yapmış.
Trigger, “tetiklenen” reklam olarak belirtilen bu ahlaksız reklam uygulamasını gördükten sonra ilk işim, yukarıdaki ekran görüntüsü ile beraber, otelin sahibi olan aynı zamanda “Neon Tours – Key Tours” markaları ile ABD’den tur operatörlüğü yapan Koray Edemen’e mail atmak oldu. 2 basit isteğim oldu:

1- Özür dile

2- Reklamı yayından kaldır

Maalesef kendisi ikisini de yapmadı ve;

- Rakip işletmelerin (ki kendisi ile biz rakip değiliz) keyword kullanımına Google tarafından izin verildiğini, bu sebeple kullandıklarını,
- Bu taktiğin iyi bir taktik olduğunu ve bana da önerdiğini söyledi.

Koray Edemen, yaptığı pişkinliğin farkında ve yine de yapmaya devam ediyor. Yaptığı suçtur ve bu yaptığı suçun kanun çerçevesinde bir cezası vardır. Detaylar aşağıdadır:

(Sn. Erhan Kaya – Hotel Linkage Academy’den alıntıdır)

- 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu uyarınca tescilli marka sahibinin işaretinin, işareti kullanan kişinin, işaretin kullanımına ilişkin haklı veya meşru bağlantısı olmaması şartıyla işaretin aynı veya benzerinin internet ortamında ticari etki yaratacak biçimde alan adı, yönlendirici kod, anahtar sözcük ya da benzeri biçimde kullanılması halinde tescilli marka sahibi söz konusu fiilin önlenmesini talep edebilecektir.

- İşbu hüküm ile tescilli marka sahibinin marka hakkını ihlal eden AdWords reklamları açıkça marka hakkına tecavüz olarak sayılmaktadır.

- Söz konusu duruma ilişkin yargı kararları incelendiğinde de, mahkemenin  firmanın tescilli markasının AdWords reklamlarında anahtar kelime olarak kullanmasının marka hakkına tecavüz ve marka hakkı ile haksız rekabet oluşturduğuna karar verdiği görülmektedir.
Ben bu yazı ile önce kendi bölgem olan Kapadokya’daki tesisleri, daha sonra tüm turizm bölgelerini uyarmak istiyorum. Sizde de eminim başka Koray Edemen’ler vardır. Bu kişilere prim vermeyin ve bu teknolojik edepsizlere hak ettikleri cevabı, yargı yoluyla verin. Marka hakkınıza tecavüz ettirmeyin, zira biz kendi firmamızda buna asla izin vermeyeceğiz. Ayrıca kendisini, tüm sektörün görmesi adına kamuoyu nezdinde ifşa ediyoruz” dedi.


Bu Haber 09.08.2019 - 20:17:44 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • MGencer 09.08.2019 - 10:10

    Eğer dijitalde yerinizi almazsanız birileri sizin boşluğunuzu dolduracaktır. Dünyanın en iyileri arasında yerini almış otelinizin dijitalde bir çok alanda sıkıntıları mevcut Sn.Dinler

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.