Havacılık sektörüne yeni oyuncu: ITA

Havacılık sektörüne yeni oyuncu: ITA
Uzun zamandır krizde olan İtalya'nın milli hava yolu Alitalia, resmen kapandı. Yerine ITA isminde yeni bir hava yolu şirket kuruldu.

Turizm Güncel - Dış Haberler

1946 yılında kurulan Alitalia, 75 yıllık serüvenin ardından kapandı. Uzun yıllar boyunca finansal krizler yaşayan ve toplamda 13 milyar euro kamu kaynağını yutan şirketin yerine, hükümet gözetiminde ITA (Italia Trasporto Aereo) isimli yeni bir hava yolu şirketi kuruldu.

Alitalia’nın isim haklarını da satın aldı

ITA, Alitalia'nın logosunu ve renklerini kullanma hakkını da 290 milyon euro yerine 90 milyon euroya devraldı. Ancak bu renkleri ve logoyu kullanmıyor.

Devlet yardımı yapılamayacak

İtalya ile Avrupa Komisyonu arasında yapılan anlaşmaya göre, ITA ekonomik olarak bağımsız olacak, Alitalia'ya yapıldığı şekilde, yasalara aykırı bir devlet yardımı yapılmayacak.

Büyük bir hava yolu şirketiyle anlaşma yoluna gidilecek

ITA'nın başkanlığı görevini üstlenen Alfredo Altavilla, şirketin 2021-2025 arasında karlı hale gelmesini hedefliyor. Bundan önce ise 2022 yılında daha büyük bir hava yolu şirketi ile anlaşma yoluna gidilecek. Çünkü ITA'nın bu haliyle çok küçük ve yalnız kalacağı düşünülüyor.

52 uçak 2 bin 800 çalışan

Avrupa Komisyonu ile yapılan anlaşmaya çerçevesinde ITA, Alitalia'nın 110 uçağından 52'sini, 10 bin çalışandan da 2 bin 800'ünü bünyesine katarak operasyona başladı.

Uçuşlarına 44 destinasyonla başlayan ITA, 2025 yılında gelindiğinde uçtuğu destinasyon sayısını yüzde 75 artıracak.Bu Haber 16.10.2021 - 09:10:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.