Hamit Kuk: Kültür ve Turizm Bakanlığının sorumluluğu var

Hamit Kuk: Kültür ve Turizm Bakanlığının sorumluluğu var
“Tam kapanma” sürecinde seyahat acentalarının muafiyet kapsamına alınmamasını eleştiren TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, “Ya art niyet var ya da iletişim sorunu” dedi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, seyahat kapanma döneminde seyahat acentelerinin kapsam dışı tutulmamasını Turizm Meclisi TV’ye değerlendirdi. Seyahat acentalarının “tam kapanma” sürecinde muafiyet kapsamına alınmamasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sorumluluğu bulunduğunu ifade edenHamit Kuk, yaşanan olayı “komediye” benzetti…

Kaos 7 Mayıs’a kadar ötelendi

Tam kapanma ile Antalya’da yaşanan belirsizliğin devam ettiğini anlatan Hamit Kuk, İçişleri Bakanlığı’nın eski izin belgesi formatının geçerliliğini 7 Mayıs’a kadar uzatmasının, yaşanması muhtemel kaosu ötelediğini söyledi.

“Türkiye’ye gelen turistin yüzde 90’ı tur operatörleriyle geliyor”

Türkiye’ye gelen turistlerin yüzde 90’ına yakınının tur operatörleri ile geldiğini hatırlatan Hamit Kuk, “Genelgede sadece oteller ve havayolu şirketleri muaf tutulmuş. Bu inanılır gibi değil” dedi.

“Sürekli sorun çözmek zorunda bırakılıyoruz”

Seyahat acentalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürekli görmezden gelindiğini ifade eden Hamit Kuk, “Bunun artık bir kasıt olduğunu düşünmeye başladık. Daha önce de seyahat acentaları muafiyetin dışında tutuldu. Biz TÜRSAB olarak sürekli gidip sorunu çözmek için uğraş vermek zorunda kalıyoruz” dedi.

“Ya art niyet var ya da iletişim sorunu var”

Turizmi bilen bir bakanın görevde olduğu bir dönemde bu tür sorunların yaşanıyor olmasını anlamakta güçlük çektiklerini ifade eden Hamit Kuk, “Ya art niyet var ya da iletişim sorunu var” diyerek şöyle devam etti: “Geçen salıdan beri bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Durumu bakana anlattık, bakan yardımcısına anlattık. Valililere anlattık… Valiler inisiyatif almıyor. İçişleri Bakanlığı’na anlatmaya çalıştık. TOBB’u, ticaret odalarını devreye soktuk. Bugüne kadar hala çözülmedi, derdimizi kime nasıl anlatacağız bilmiyoruz.”

Seyahat acentaları kırgın…

Yaşanan durum karşısında seyahat acentalarının kırgın ve üzgün olduğunu anlatan Hamit Kuk, bu durumu sektörde güven ve motivasyon kaybına neden olduğunu söyledi.Bu Haber 04.05.2021 - 08:59:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.